W Chinach otwarto pierwszą całodobową księgarnię

28 kwietnia 2014

calodobowa-ksiegarnia-1
Mieszcząca się w dzielnicy Dongcheng w Pekinie księgarnia Sanlian Taofen rozszerzyła swoje godziny otwarcia, stając się w ten sposób pierwszą w Chinach księgarnią, w której książki można kupować (i czytać!) przez całą dobę.

Właścicielom istniejącej od 1996 roku księgarni pomysł podsunęła tajwańska sieć Eslite. Sanlian Taofen nie zamierza jednak przekształcać się w kompleks łączący sprzedaż książek z centrum handlowym, kwiaciarnią i restauracją, lecz skupić się wyłącznie na literaturze. Aby przyciągnąć nocnych marków, księgarnia przygotowała strefę czytania wyposażoną w biurka i lampki. Chętni będą również mogli wynieść książki do sąsiadującej za ścianą kawiarni, z kolei napoje i przekąski serwowane w kawiarni będzie można przynosić do księgarni.

Z badań przeprowadzonych w Pekinie wynika, że ludzie szukający nocnych rozrywek mają niewielki wybór poza barami i klubami nocnymi. Właściciele Sanlian Taofen liczą więc, że całodobowy dom książki przyciągnie wszystkich tych, którzy lubią korzystać z tradycyjnych księgarń, jednak z uwagi na obowiązki zawodowe nie mają na to czasu w dzień.

Pomysł udało się zrealizować dzięki pomocy rządu centralnego i władz miasta w ramach programu mającego wesprzeć tradycyjne księgarnie w całym kraju. Właściciele Sanlian Taofen otrzymali nawet list pochwalny od premiera Chin.

W ostatnim czasie władze kraju zaczynają przykładać coraz większą wagę do czytania. Według danych zebranych przez Chińską Akademię Prasy i Publikacji pomiędzy rokiem 1999 a 2012 wskaźnik czytelnictwa spadł w Chinach o 5,5 punktów procentowych i wynosi obecnie jedynie 54,9 proc. W 2012 roku przeciętny Chińczyk w wieku od 18 do 70 lat przeczytał 4,39 książki rocznie, co przekłada się na nieco ponad 15 minut czytania dziennie.

calodobowa-ksiegarnia-2

fot. Ecns.cn, News.cn

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy