W Buenos Aires powstał bar tematyczny poświęcony Julio Cortázarowi

14 lutego 2016

otwarto-cafe-cortazar-1
Na mapie najciekawszych literackich lokali na świecie przybył kolejny interesujący punkt. W połowie grudnia w Buenos Aires (Argentyna) otworzono Café Cortázar, pierwszy tematyczny bar w hołdzie autorowi „Gry w klasy”.

Wprawdzie knajp i restauracji nazwanych jego imieniem jest znacznie więcej, ta jednak jako jedyna oferuje tak bliski kontakt z twórczością pisarza. Ściany pokryte są malowidłami przedstawiającymi Cortázara, a także motywy nawiązujące do jego bardziej znanych dzieł oraz cytaty. Na jednym ze stolików stoi stara maszyna do pisania z epoki. W ramkach wiszą zdjęcia autora, ale też ważnych dla niego miejsc, karykatury, fragmenty prozy, skany listów i okładki powieści.

otwarto-cafe-cortazar-2

W Café Cortázar organizowane są też wydarzenia kulturalne, często nawiązujące do patrona lokalu. Z myślą o wszystkich kronopiach właściciel przybytku postanowił założyć biblioteczkę, w której zgromadzone będą dzieła pisarza oraz biografie i prace krytyczne na temat jego twórczości, dzięki czemu w Café Cortázar można spędzić długie godziny na lekturze. W akcję kompletowania biblioteczki włączyli się nie tylko miejscowi antykwariusze, ale też zwyczajni klienci lokalu.

W menu Café Cortázar znajdziecie kanapki, tortille, dania gorące, domowe pieczywo, piwo, wino i przekąski. Jeśli kiedyś odwiedzicie Buenos Aires, szukajcie lokalu na rogu ulic José Antonio Cabrera i Avenida Medrano.

Na załączonych zdjęciach możecie zobaczyć, jak prezentuje się Café Cortázar.

otwarto-cafe-cortazar-3

otwarto-cafe-cortazar-4

otwarto-cafe-cortazar-5

otwarto-cafe-cortazar-6

otwarto-cafe-cortazar-7

otwarto-cafe-cortazar-8

[am]
fot. 1-3, 5, 6, 8: Damian Liviciche/Café Cortázar; fot. 4 i 7: Matias Quintana/Café Cortázar
źródło: Argentina Independent, Clarin

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy