W Bieszczadach ma powstać park rozrywki z Kajkiem i Kokoszem

21 maja 2019


W malowniczych Bieszczadach w Stężnicy koło Baligrodu oraz w Rajskiem ma powstać park rozrywki z Kajkiem i Kokoszem. Kompleks będzie obejmował m.in. Warownię Zbójcerzy, Krainę Omsów i Borostworów, park zwierząt i Gród Mirmiła. Koszt inwestycji oszacowany został na 30 milionów złotych.

„Już od ponad 2 lat prowadziliśmy rozmowy z inwestorami, odwiedziliśmy z zarządem fundacji miejsce, w którym w Bieszczadach miałyby powstać główne atrakcje przeniesione z komiksów Kajko i Kokosz. Klimat miejsca jest niesamowity, a wizja i projekty przedstawione na spotkaniach przekonały nas do podpisana umowy licencyjnej” – komentuje Paulina Christa, Prezes Fundacji Kreska im. Janusza Christy, wnuczka i spadkobierczyni artysty.

Główna część „Krainy Kajka i Kokosza” powstanie na gruntach o powierzchni 500 hektarów, gdzie obecnie znajduje się kompleks turystyczny Natura Park (na zdj.). Zgodnie z planami inwestycyjnymi w parku rozrywki znajdą się nie tylko obiekty znane z kart komiksów, ale zostanie też zastosowanych wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Każdy będzie mógł na przykład wypróbować aplikację i grę mobilną, która pozwoli przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości wcielić się w jedną z postaci z komiksowej serii Janusza Christy.

„Odwiedzających przywita wirtualny prezenter, a wewnątrz Grodu będzie można skorzystać z kapsuły kinowej 9D. Po zmroku odbywać się będą projekcje postaci z komiksów 'Kajko i Kokosz’ na ścianach budynku (mapping), a urządzenie LDS do wyświetlania obrazów w powietrzu z wykorzystaniem ekranów mgłowych umożliwi odwiedzającym 'wejście’ w obraz. Nie zabraknie siłowni Łamignata, parku ze zwierzętami wolno żyjącymi, po którym będzie można poruszać się specjalnymi pojazdami wolnobieżnymi. W magicznej Krainie Omsów pojawią się instalacje przestrzenne żywej architektury, muzyczny plac zabaw i ogród doświadczeń” – zdradza Piotr Grabowski, lider Konsorcjum Inwestorów.

Inwestycja pochłonie 30 milionów złotych. 30% tej kwoty zapewniło na starcie powołane Konsorcjum Inwestorów. Pozostałe środki mają pochodzić z dofinansowania z Unii Europejskiej. Projekt spełnia wszystkie wymogi ekologiczne i nie ma naruszać piękna Bieszczad. Inwestorzy i mieszkańcy Stężnicy liczą, że park rozrywki przyciągnie rodziny z dziećmi oraz fanów komiksów z Polski i Europy. Na korzyść „Krainy Kajka i Kokosza” przemawia fakt, że w okolicy brak konkurencyjnych inwestycji, które uczyniłby Bieszczady bardziej atrakcyjnymi dla tej grupy turystów.

„Kajko i Kokosz” Janusza Christy to jedna z najpopularniejszych polskich serii komiksowych. Kolejne pokolenia czytelników zachwycają się przygodami dwóch dzielnych słowiańskich wojów. Pełna kolorowa edycja oryginalnego cyklu składa się z dwudziestu tomów. Aktualnie trwają prace nad serialem animowanym na podstawie serii. W czerwcu nakładem wydawnictwa Egmont ma ukazać się kontynuacja przygód Kajka i Kokosza stworzona w duchu oryginału przez Macieja Kura i Sławomira Kiełbusa.

[am]
fot. Natura Park/TV Bieszczady
źródło: Fundacja Kreska im. Janusza Christy

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy