W Berlinie zaprezentowano instalację multimedialną, która wizualizuje „Romantyczność” Adama Mickiewicza

20 października 2022

Od wtorku, 18 października, w przestrzeni Instytutu Polskiego w Berlinie można oglądać instalację multimedialną Mikołaja Baliszewskiego „The Romantic”. Projekt ma na celu oddać przy pomocy obrazu i dźwięku jeden z najsłynniejszych utworów Adama Mickiewicza, balladę „Romantyczność”.

Odwiedzający Instytut Polski w Berlinie mogą zanurzyć się w polskim pejzażu, któremu towarzyszy ballada „Romantyczność” – czuły hymn na cześć człowieczeństwa, empatii, wrażliwości i głos młodzieńczego sprzeciwu wobec bezduszności. W rolę narratora i bohatera wiersza wcielił się francusko-polski aktor Philippe Tłokiński. Dodatkowym elementem instalacji jest tomik poezji, który zawiera trzy utwory Mickiewicza: „Romantyczność”, „Do samotności” i „Stepy akermańskie”. Oprócz polskiego oryginału w publikacji znalazły się również tłumaczenia na język niemiecki i angielski.

(fot. Katarzyna Mazur)

Jak informują inicjatorzy projektu z Instytutu Adama Mickiewicza, celem instalacji jest przeniknięcie wybitnego dzieła polskiej literatury romantycznej do przestrzeni miejskiej. Medium wideo ma umożliwiać bezpośrednie dotarcie do odbiorcy i tworzyć odskocznię od codziennego sposobu obcowania z miastem – pełnym reklam zachęcających do konsumpcji dóbr. Jest to także sposób na przedstawienie unikalności polskiego romantyzmu dzięki utworom uniwersalnym i bezpośrednim w odbiorze.

„’The Romantic’ to projekt radykalny, taka jest też poezja Adama Mickiewicza. Ideą wideoinstalacji jest bezpośrednie wyjście z utworami Wieszcza na ulicę, do przypadkowych przechodniów. Takie spotkanie: naturalne, spontaniczne, nieoczekiwane może sprzyjać autentycznemu odbiorowi poezji i zachwytowi nad nią. Ballada 'Romantyczność’ wzywa przecież do prawdziwego przeżywania, empatii i otwartości na piękno oraz niecodzienność. Myślę, że to jeden z najlepszych sposobów na świętowanie trwającego właśnie Roku Romantyzmu Polskiego – przywracanie poezji codziennemu życiu” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicz.

Kuratorem projektu jest Mikołaj Baliszewski, historyk sztuki, kurator wystaw i projektów multimedialnych z obszaru kultury cyfrowej. Za reżyserię filmu będącego integralną częścią wideoinstalacji odpowiadają Natalia Jakubowska i Łukasz Gronowski. Muzykę do projektu skomponowała Dobrawa Czocher.

Instalację została zaprezentowana we wrześniu w paryskiej Galerii Celal. W Instytucie Polskim w Berlinie można ją oglądać do 13 listopada. „Romantyczność” przeczytacie bezpłatnie na stronie biblioteki Wolne Lektury.

(fot. Katarzyna Mazur)

[am]
źródło: IAM

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy