W 37. albumie Asteriks i Obeliks odwiedzą Włochy!

6 kwietnia 2017


Po dziesięcioleciach walki z Juliuszem Cezarem i jego legionistami na własnych ziemiach Asteriks i Obeliks wyruszają do Włoch! Przygody, jakie czekają tam dwóch dzielnych Galów, przeczytamy w 37. albumie komiksowej serii, którego światowa premiera zapowiedziana jest na 19 października 2017 roku.

Akcja albumu rozgrywać się będzie oczywiście w tym samym 50 p.n.e., co zawsze. Ziemie i wyspy tworzące współczesne Włochy pozornie znajdowały się wówczas pod kontrolą Cezara. Ale podobnie jak to miało miejsce w Galii, opór wobec Rzymu najbardziej rozkwitał na prowincji, gdzie lokalna tożsamość do dziś pozostaje bardzo silna.

Więcej szczegółów na temat komiksu wydawca nie chciał na razie ujawnić, ale wiadomo, że w najnowszym tomie przygód dwójki bohaterów, którzy będą podróżować od Wenecji po Sycylię, dużo większą rolę ma odegrać Obeliks. Pojawi się również wiele nowych postaci.

„Astérix et la Transitalique” to trzeci album stworzony przez scenarzystę Jean-Yvesa Ferriego i rysownika Didiera Conrada (dwa poprzednie to: „Asteriks u Piktów” i „Papirus Cezara”). „Jako że Galowie toczą nieustanną walkę z Rzymianami, idea Asteriksa udającego się do Włoch właściwie wciąż tu była, tuż pod moim nosem” – powiedział Ferri. „Był to również sposób na wyrażenie uznania dla włoskich korzeni Alberta Uderzo” – dodał.

Dużą rolę w każdym z albumów o Asteriksie i Obeliksie odgrywa jedzenie. Ciekawie będzie zobaczyć, jak twórcy podejdą do tego tematu w nowym komiksie, biorąc pod uwagę fakt, że takie przysmaki, jak pizza, makaron czy pomidory, nie występowały jeszcze we włoskiej kuchni.

Od czasu debiutu w 1959 roku na łamach magazynu „Pilote” seria o Asteriksie i Obeliksie uchodzi za jeden z najpopularniejszych komiksów na świecie. Albumy z przygodami dzielnych Galów zostały przetłumaczone na ponad 100 języków i dialektów, w tym starożytną grekę i łacinę, sprzedając się w nakładzie ponad 370 milionów egzemplarzy. Bohaterowie pojawili się również w wielu filmach, zarówno animowanych, jak i aktorskich.

Podczas gdy rysownik Didier Conrad został oficjalnie namaszczony przez Alberta Uderzo na jego następcę jako ilustratora przygód Asteriksa, scenarzysta Jean-Yves Ferri przyznaje, że czuje presję, aby dorównać w opowiadaniu historii standardom Goscinnego, który zmarł w 1977 roku. „Jestem świadomy faktu, że ci bohaterowie są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i że nie możemy zawieść ludzi” – powiedział. „Pisząc scenariusze, staram się trzymać schematu Goscinnego, gdzie każda strona zbudowana jest wokół gagów”.

W Polsce komiks, podobnie jak poprzednie części, opublikuje wydawnictwo Egmont.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy