Virginie Despentes zakłada własne wydawnictwo, nie będzie w nim jednak wydawać swoich powieści

1 marca 2022

Virginie Despentes zapowiada uruchomienie wydawnictwa. Będzie je prowadzić wspólnie z fotografką Axelle Le Dauphin. Autorka m.in. trylogii „Vernon Subutex” to już kolejna osobistość francuskiego światka literackiego, która podjęła się takiego kroku. Wcześniej swoją oficynę założył Joël Dicker.

W odróżnieniu od Dickera Despentes nie będzie publikować pod nowym szyldem własnych powieści. Najnowsza z nich, zapowiadana na wrzesień, ukaże się nakładem oficyny Grasset, która opublikowała trylogię „Vernon Subutex”, sprzedaną we Francji w nakładzie blisko 1,8 miliona egzemplarzy.

Wydawnictwo La Légende ma mieć misję społeczną. Zgodnie z zapowiedziami działać ono będzie na rzecz „dekonstrukcji stereotypów płciowych i walki z seksizmem”. Celem oficyny ma być promowanie, ochrona, archiwizacja i rozpowszechnianie kultury queer.

Despentes zamierza pełnić w La Légende funkcję wiceprezeski. Co roku pod szyldem wydawnictwa będzie ukazywać się dziesięć tytułów. Pierwsza książka ma być poświęcona słynnemu paryskiemu klubowi lesbijskiemu Pulp, który nie istnieje od kilkunastu lat.

Decyzja pisarki o założeniu własnej oficyny następuje po wyrażeniu przez nią pod koniec stycznia na łamach „Libération de l’OPA” obaw o to, czy przejęcie największego francuskiego wydawcy, Hachette Livre, przez konserwatywnego miliardera Vincenta Bolloré nie spowoduje, że część opublikowanych wcześniej tytułów nie zostanie usunięta z katalogu z powodów ideologicznych.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy