banner ad

„Uwikłanie” Miłoszewskiego w finale francuskiej nagrody dla najlepszego kryminału europejskiego

11 marca 2014

francuskie Uwikłłanie nominowe
Polski pisarz Zygmunt Miłoszewski znalazł się w gronie sześciu najlepszych europejskich autorów kryminałów nominowanych do francuskiej nagrody Prix du Polar Européen za 2013 rok.

Miłoszewski został nominowany za pierwszą powieść o przygodach Teodora Szackiego, która ukazała się we Francji nakładem Mirobole jako „Les Impliqués”. „Uwikłanie” doceniło jury składające się z oficerów policji, wydawców i dziennikarzy. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest na festiwalu kryminałów Quais du Polar w Lyonie, gdzie co roku ściągają najwybitniejsi twórcy mrocznych historii oraz kilkadziesiąt tysięcy ich fanów. Zwycięzcę poznamy na początku kwietnia.

Oprócz Miłoszewskiego w finale nagrody znaleźli się: Emmanuel Grand, Elisabeth Herrmann, Ian Manook, Bernard Minier i Alexis Ragougneau. Prix du Polar Européen przyznawana jest od 2003 roku. Do tej pory to prestiżowe wyróżnienie otrzymali tacy uznani autorzy, jak Arnaldur Indridason, Philip Kerr czy laureat zeszłorocznej Nagrody Goncourtów, Pierre Lemaitre.

To nie koniec sukcesów „Uwikłania” we Francji. Powieść nominowano również do Grand Prix des Lectrices de Elle. Nagroda przyznawana jest przez miesięcznik „Elle” w trzech kategoriach: powieść, kryminał i literatura faktu. Jeśli Miłoszewskiemu uda się zdobyć to wyróżnienie, dołączy do grona tak znanych i cenionych na całym świecie autorów kryminałów, jak Harlan Coben, Dennis Lehane, Fred Vargas i Gillian Flynn.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy