banner ad

USA i UK: książki w twardej oprawie wciąż sprzedają się lepiej od e-booków, ale…

21 października 2014

sprzedaz-ksiazek-uk-usa-2014
Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii książek drukowanych, również tych w twardej oprawie, wciąż wyprzedza e-booki, jednak te ostatnie radzą sobie na rynku coraz lepiej, o czym świadczy najnowszy raport Nielsen Books & Consumer obejmujący pierwsze półrocze 2014 roku.

W badanym okresie publikacje w miękkiej oprawie nadal stanowiły najbardziej popularny format, osiągając 42 procent ogólnej sprzedaży książek. Wydania w twardej okładce miały25-procentowy udział w rynku, wyprzedzając e-booki zaledwie o 2 procent.

Wśród książek elektronicznych najlepiej sprzedawała się proza dla dorosłych i młodzieży (obie kategorie po 30 procent), potem literatura faktu dla dorosłych (22 procent) i książki dla dzieci (13 procent).
Czytelnicy najchętniej kupowali książki w Amazonie (39 procent ogólnej sprzedaży), dużym powodzeniem cieszyły się także sieci księgarń (21 procent). Duzi detaliści osiągnęli wspólnie 8 procent sprzedaży, podobnie kluby książkowe i targi branżowe. Niezależne księgarnie miały jedynie 3 procentowy udział w sprzedaży.

Najwięcej kupowano przez Internet romansów (47 procent), co ma związek z popularnością tego typu literatury u czytelniczek e-booków. Książki dla młodzieży najlepiej sprzedawały się w sieciach księgarń, podczas gdy kryminały i literatura faktu dla dorosłych królowały w niezależnych księgarniach.

12 procent kupujących książki w pierwszej połowie 2014 roku powiedziało, że dowiedzieli się o interesujących ich pozycjach z wystaw sklepowych, 10 procent czytelników zakupiło pozycje polecane przez znajomych i krewnych, a 8 procent nabyło tytuły, które znaleźli, przeszukując stronę internetową sprzedawcy.

[er]
źródło: Publisher Weekly
fot. ?DS

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy