Urodzona w Maroku Leïla Slimani 12. pisarką w historii wyróżnioną Nagrodą Goncourtów

4 listopada 2016

laureatka-nagrody-goncourtow-2016-1
Urodzona w Maroku 35-letnia powieściopisarka Leïla Slimani została tegoroczną laureatką Nagrody Goncourtów. To 12. kobieta w 113-letniej historii tej prestiżowej francuskiej nagrody literackiej, którą doceniła kapituła.

„Trudno jest mówić o literaturze w tym szaleństwie” – powiedziała młoda pisarka reporterom zgromadzonym przed paryską restauracją Drouant, gdzie co roku ogłasza się nazwiska zwycięzców. Slimani zadedykowała nagrodę swoim „rodzicom, a zwłaszcza ojcu, który zmarł 10 lat temu”.

Nagrodzona powieść nosi tytuł „Chanson Douce” (z fr. „Słodka piosenka”) i jest drugą książką w dorobku młodej pisarki. Historia została zainspirowana autentycznym wydarzeniem i zaczyna się od zabójstwa dwójki dzieci dokonanego przez ich własną nianię. Następnie w formie długiej retrospekcji poznajemy wydarzenia, które doprowadziły do tej tragicznej zbrodni, odsłaniając prawdziwą naturę stosunków panujących pomiędzy pracodawcami a zatrudnioną przez nich kobietą.

Zdaniem części komentatorów Leïla Slimani była faworytką do tegorocznej nagrody. Napisana przez nią powieść to thriller psychologiczny, który zyskał we Francji status bestsellera. Do tej pory książkę nabyło ponad 76 tysięcy czytelników.

laureatka-nagrody-goncourtow-2016-2

Laureatka przyszła na świat w 1981 roku w stolicy Maroka, Rabacie. W wieku 17 lat wyjechała do Francji, gdzie zaczęła studiować w paryskim Instytucie Nauk Politycznych. Po ukończeniu studiów rozważała przez krótki czas karierę aktorki, ale w końcu podjęła się pracy dziennikarki w „Jeune Afrique”, francuskojęzycznym czasopiśmie koncentrującym się na tematyce afrykańskiej. W 2014 roku opublikowała swoją pierwszą powieść „Dans le jardin de l’ogre” opowiadającą o życiu uzależnionej od seksu kobiety mieszkającej w jednej z najbardziej eleganckich dzielnic Paryża. „Chanson Douce” trafiła do księgarń w połowie sierpnia 2016 roku.

Choć Nagroda Goncourtów ma jedynie symboliczną wartość pieniężną, która wynosi zaledwie 10 euro, zapewnia laureatom prestiż i sławę. Mogą również liczyć na znaczy wzrost sprzedaży książek (szacowany na minimum 400 tysięcy egzemplarzy). Wśród dotychczasowych zwycięzców znaleźli się Marcel Proust, Simone de Beauvoir, Patrick Modiano, Jonathan Littell, Michel Houellebecq, Pierre Lemaitre, a w ostatnich dwóch latach Lydie Salvayre i Mathias Énard.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy