banner ad

Uniwersytet Warszawski otwiera nowy kierunek studiów dla przyszłych pisarzy. Na uczelni będzie można uczyć się sztuki pisania

27 maja 2021

Uniwersytet Warszawski zdecydował się na uruchomienie nowych kierunków studiów w roku akademickim 2021/2022. Tegoroczni maturzyści i inni zainteresowani spośród nowych kierunków będą mogli wybrać m.in. sztukę pisania.

Uczelnia informuje, że kierunek nawiązuje do kreatywnego pisania – przedmiotu od stu lat wykładanego na uniwersytetach amerykańskich. „Sztuka pisania jest adresowana do wszystkich osób, które piszą i pragnęłyby rozwijać tę umiejętność. Kierunek studiów sprzyja podejmowaniu twórczości poetyckiej, prozatorskiej, dziennikarskiej, krytycznoliterackiej” – zachęca Uniwersytet Warszawski.

Studia ze sztuki pisania mają trwać trzy lata i odbywać się stacjonarnie na Wydziale Polonistyki. Studenci będą uczyli się, jak „świadomie i adekwatnie do sytuacji używać języka jako narzędzia komunikacji oraz sztuki erystycznej”. Oprócz tego przewidziane są „zajęcia praktyczne służące zapoznaniu studentów z programami komputerowymi do składania tekstów czy ich redagowania”. W programie są również warsztaty z praktykującymi pisarzami, dziennikarzami i krytykami. Studenci będą mogli spróbować sił nie tylko w poezji czy literaturze pięknej, ale również gatunkowej – przewidziano m.in. warsztaty ze sztuki kryminału i horroru.

Studia na kierunku pisarskim mają rozwijać kompetencje pisarza, publicysty, krytyka, twórczego uczestnika mediów elektronicznych bądź wykonawcy szerokiej gamy zawodów związanych z kulturą popularną. Uniwersytet przekonuje, że absolwenci będą mogli szukać zatrudnienia w redakcjach pism, wydawnictwach czy portalach internetowych, ale również podejmować pracę jako jako copywriter, krytyk literacki czy właśnie twórca literatury.

Sztuka pisania to jeden z kilku nowych kierunków, które będzie można studiować od roku akademickiego 2021/2022. Pozostałe to m.in. nanoinżynieria, chemia jądrowa i radiofarmaceutyka. „Wprowadzenie nowych kierunków wynika z dostosowania oferty studiów do oczekiwań odbiorców i potrzeb rynku pracy” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Warszawskiego dr Anna Modzelewska.

Zapisy na studia pierwszego stopnia na UW rozpoczną się 7 czerwca.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy