Umiejętności sensoryczne u dzieci lepiej rozwijają się dzięki tabletom niż książkom?

17 czerwca 2015

tablety-lepsze-niz-ksiazki
Naukowcy z Uniwersytetu w Londynie twierdzą, że rodzice powinni dawać dzieciom tablety od razu po urodzeniu. Według nich urządzenia te, jeśli idzie o stymulację sensoryczną, sprawdzają się u malców o wiele lepiej niż książki.

„Tablety powinny być częścią dziecięcego świata od urodzenia” ? twierdzi prowadząca badania profesor Annette Karmiloff-Smith. ? „Na tabletach dzieci szybko się uczą. To szokujące, jak szybko – jeszcze szybciej niż dorośli – uczą się różnych rzeczy, na przykład przewijania tekstu w górę i w dół”.

Zdaniem profesor książki przegrywają na tym polu, ponieważ są statyczne. „Kiedy obserwujesz dzieci z książkami, widzisz, jak wszystkie je interesuje dźwięk wydawany przy przewracaniu strony. Ich system wizualny w tym wieku przyciągany jest przez ruch. To dlatego tablety wyposażone w dźwięk i ruchome obrazy są bardzo dobre”. Według badań dzieci, które od dziecka mają kontakt z komputerami, lepiej się rozwijają. „Wszystko, co wiemy o rozwoju dziecka, mówi nam, że tablety nie powinny być zakazane dla niemowląt i małych dzieci” ? dodaje Karmiloff-Smith.

Innego zdania jest neurolog Susan Greenfield, która już wcześniej ostrzegała przed narażaniem dzieci na kontakt z ekranami komputerów i grami, gdyż mogą one spowodować uszkodzenia mózgu, wywołując tymczasową demencję.

Co ciekawe, Steve Jobs, szef Apple, firmy, która wypuściła jeden z najpopularniejszych tabletów, nie pozwalał swoim dzieciom korzystać z tego typu urządzeń do woli. „Ograniczamy korzystanie z technologii przez nasze dzieci” – powiedział w jednym z wywiadów. Podobnie czyni wielu dyrektorów i technologów z branży. Były redaktor „Wired”, obecny prezes 3D Robotics mówi: „Moje dzieci oskarżają mnie i moją żonę o bycie faszystami i zbytnie zaniepokojenie technologią. Mówią, że żadne z ich przyjaciół nie ma takich zasad. To dlatego, że widzieliśmy niebezpieczeństwa technologii z pierwszej ręki. Widziałem to na sobie i nie chcę zobaczyć tego u moich dzieci”. Ale już twórca iLike i dorada Facebooka, Ali Partovi, twierdzi, że należy odróżnić czas związany z konsumowaniem od tego, który spędza się kreatywnie. Tak, jak nie ogranicza się dzieciom dostęp do pędzla czy pianina, tak nie powinno się ograniczać czasu, który dzieci wykorzystują na tworzenie sztuki komputerowej, video czy oprogramowanie.

[aw]
źródło: Independent, New York Times
fot. Yan Chi Vinci Chow

Tematy: , ,

Kategoria: newsy