Ulubione cytaty Europejczyków – również literackie – na „znikającym murze”. Instalacja Goethe-Institut w trzech polskich miastach

31 sierpnia 2020

„Znikający mur” to interaktywna instalacja, która od 24 sierpnia gości w charakterystycznych i chętnie odwiedzanych lokalizacjach w Polsce. Znajdują się na niej ulubione cytaty Europejczyków – również te literackie. Projekt jest częścią programu Goethe-Institut z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Instalacja składa się z mierzącej dwa metry wysokości i pięć metrów szerokości ramy wypełnionej kratownicą oraz blisko 6 tysiącami drewnianych klocków. Na każdym z nich, w trzech językach (oryginalnym, polskim i niemieckim), wygrawerowane zostały ulubione cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Są to fragmenty piosenek, cytaty z ulubionych filmów, dzieł filozoficznych i wypowiedzi słynnych polityków, ale również wierszy i powieści – zarówno należących do kanonu literatury, m.in. Dantego, Goethego czy Jane Austen, jak i współczesnych pisarek Herty Müller i Olgi Tokarczuk.

Zgodnie z intencjami pomysłodawców projektu „Znikający mur” prezentuje językową i duchową różnorodność naszego kontynentu, a także bogactwo europejskiej kultury. Przechodnie podchodzący do instalacji mogą zabrać na pamiątkę klocki, które wyciągną ze ściany. Zabrać je do domu lub podarować bliskim lub znajomym. Znikające klocki mają symbolizować znikający mur, sztucznie budowane granice, które dzielą społeczności, narody, wspólnoty i zwykłych ludzi, mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych.

„Warto zwrócić uwagę na wspólnotowy aspekt projektu współtworzonego przez obywatelki i obywateli wielu krajów Europy, zarówno jeżeli chodzi o zgłaszanie cytatów jak i już podczas prezentacji instalacji, kiedy klocki zostaną zabrane przez przechodniów – im więcej osób ją odwiedzi, tym szybciej mur zniknie. Cytaty na klockach odzwierciedlają indywidualne tęsknoty i marzenia oraz nadzieje dzisiejszej Europy. Chciałbym bardzo, aby towarzyszące ich lekturze refleksje i emocje, nawet po zniknięciu muru, pozostały z nami na dłużej” – mówi Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie.

Od 24 do 27 sierpnia „Znikający mur” gościł w Poznaniu, od 30 sierpnia do 1 września można uszczknąć jego fragment na placu Wolności w Gdańsku, a później – od 18 do 20 września – pojawi się w Warszawie na Bulwarze nad Wisłą. W każdym mieście instalacja dostępna będzie w godzinach 10:00-22:00. Równolegle do prezentacji w Polsce „Znikający mur” pokazywany jest również w Belgii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Hiszpanii, Grecji, we Włoszech oraz na Cyprze i Litwie.

[am]
fot. Natalia Cheban/Goethe-Institut

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy