banner ad

Ukaże się „nowa” książka Tolkiena opisująca historię miłosną Berena i Lúthien

19 października 2016

nowa-ksiazka-tolkiena-1
Wydawnictwo HarperCollins zapowiedziało na 2017 rok publikację „nowej” książki J.R.R. Tolkiena. „Beren i Lúthien” to szczególnie bliska sercu pisarza historia miłości zwykłego mężczyzny i nieśmiertelnej elfki osadzona w świecie Śródziemia na 6,5 tysiąca lat przed wydarzeniami opisanymi we „Władcy Pierścieni”.

W 1917 roku Tolkien, kurujący się po udziale w bitwie nad Sommą, przebywał w garnizonie w miejscowości Kingston upon Hull. Wielokrotnie odwiedzała go tam świeżo upieczona żona, Edith. Pewnego razu podczas spaceru po pobliskim lesie ukochana Tolkiena zaczęła tańczyć na polanie wśród kwitnącego szaleju. Scena ta zainspirowała pisarza do stworzenia opisu pierwszego spotkania Berena, zwykłego śmiertelnika, z piękną Lúthien, córką króla elfów i najpiękniejszą istotą w Śródziemiu, mitycznym świecie, który powoli rodził się w wyobraźni Tolkiena.

Poruszająca historia miłosnego mezaliansu miała prawdopodobnie wiele wspólnego z życiem samego autora. Rodzina przyszłej żony początkowo odrzuciła Tolkiena ze względu na młody wiek zakochanych. Być może zaważyło również to, że pisarz był katolikiem. Podobnie jak Lúthien zrezygnowała dla swego umiłowanego z nieśmiertelności, tak wychowywana w anglikańskim domu Edith zmieniła dla męża wyznanie. Tolkien zawsze uważał żonę za swoją Lúthien, a po śmierci nakazał wykuć na małżeńskim nagrobku imiona bohaterów na znak wiecznej miłości, która ich łączyła.

nowa-ksiazka-tolkiena-2

Od napisania pierwszej wersji w 1917 roku opowieść o Berenie i Lúthien wielokrotnie była modyfikowana. Na jej podstawie w latach 20. Tolkien zaczął pisać poemat, którego nigdy nie ukończył. Ostatnia, prozatorska wersja znalazła się w jednym z rozdziałów „Silmarillionu”, opowiadał ją także Aragorn w „Drużynie Pierścienia”.

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy napisania pierwszego szkicu opowieści o Berenie i Lúthien, syn autora, Christopher Tolkien, zdecydował się po raz pierwszy opublikować wszystkie istniejące wersje historii w jednym tomie, który zostanie opatrzony ilustracjami Alana Lee. Trudno nazwać zapowiadaną publikację nową książką, ponieważ poszczególne wersje ukazały się już we wchodzących w skład „Historii Śródziemia” tomach „Księga zaginionych opowieści” i „Pieśni Beleriandu”, a także we wspomnianym wcześniej „Silmarillionie”. Jednak intencją 92-letniego Christophera Tolkiena było „wydobycie historii Berena i Lúthien z kompleksowego dzieła” i zaprezentowanie jej szerszej publiczności.

Światowa premiera książki „Beren i Lúthien” zaplanowana jest na maj 2017 roku. Tymczasem 8 listopada 2016 roku do polskich księgarń trafi niepublikowana dotąd „Opowieść o Kullervo”, czyli Tolkienowska trawestacja losów mitycznego bohatera Finów.

[am]
fot. Becca Tarnas

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy