Ukaże się komiksowa adaptacja „Lęku i odrazy w Las Vegas” Thompsona!

29 maja 2015

komiks-lek-i-odraza-w-las-vegas-1
Kanadyjski rysownik Troy Little pracuje nad komiksową wersją słynnej powieści Huntera S. Thompsona. Będzie to pierwsza graficzna adaptacja prozy mistrza gonzo. Zgodę wyrazili już spadkobiercy pisarza. Komiks ukaże się w październiku nakładem Top Shelf Productions.

Troy Little podkreśla, że od lat jest wielkim fanem Huntera Thompsona, a „Lęk i odraza w Las Vegas” to dla niego pozycja klasyczna. Ma też świadomość, że ze względu na doskonałe, współgrające z książką ilustracje Ralpha Steadmana zadanie, jakie przed sobą postawił, nie jest łatwe. ’Lęk i odraza…’ to cios w same bebechy czarnego humoru i chaotycznej energii. Robiłem, co w mojej mocy, by uchwycić to na swój sposób i ignorować wszystkie głosy w mojej głowie, które mówiły mi, że to schrzanię. Mam ogromny podziw dla Ralpha, ale nie mogę sobie wyobrazić, by on kiedykolwiek rozważał taki projekt” ? powiedział Little.

Rysownik twierdzi, że reakcje na jego pomysł są w 99% pozytywne. „Naturalnie istnieją thompsonowscy puryści, którzy nie godzą się na nikogo innego poza Ralphem Steadmanem rysującym dla Thompsona w jakimkolwiek charakterze. Jako fan Steadmana całkowicie rozumiem, skąd to się bierze”. Skoro jednak książkę zaadoptował już na potrzeby filmu Terry Gilliam, to dlaczegóż by nie spróbować z komiksem?

Jak zapewne wszyscy wiedzą, „Lęk i odraza w Las Vegas” opisuje perypetie Raoula Duke’a (alter ego Thompsona) i jego adwokata, doktora Gonzo, którzy zaopatrzywszy się w hurtowe ilości narkotyków i alkoholu, wyruszają w podróż do Las Vegas, aby szukać „amerykańskiego snu”.

Książka rozpoczyna się w następujący sposób: „Byliśmy gdzieś na pustyni w okolicach Barstow, gdy poczułem pierwszego kopa. Chyba zdążyłem powiedzieć coś w rodzaju: – Jakoś mnie zmuliło. Może teraz ty usiądziesz za kółkiem… I naraz rozległ się jazgot, a niebo wypełniło się tysiącami olbrzymich nietoperzy, skrzeczących, pikujących i nurkujących obok samochodu, który z otwartym dachem pędził sto mil na godzinę, by dowieść nas do Las Vegas”. Troy Little twierdzi, że jego wierna adaptacja zachowuje szaleńczego ducha powieści. Ma też nadzieję, że dzięki jego pracy twórczością Thompsona zainteresują się kolejni czytelnicy.

Poniżej możecie zobaczyć okładkę oraz dwie przykładowe plansze z komiksowej wersji „Lęku i odrazy w Las Vegas”. 176-stronicowy komiks ukaże się w Stanach w październiku 2015 roku.

komiks-lek-i-odraza-w-las-vegas-2

komiks-lek-i-odraza-w-las-vegas-3

komiks-lek-i-odraza-w-las-vegas-4

[aw]
źródło: The Guardian, Comic Book Resources

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy