Ukazały się niepublikowane dotąd opowiadania słynnego okultysty Aleistera Crowleya

19 października 2015

opowiadania_Crowleya
Brytyjscy czytelnicy mogą coraz lepiej poznać twórczość prozatorską słynnego i wpływowego okultysty, maga, twórcy Thelemy i założyciela Ordo Templi Orientis, który za swojego życia okrzyknięty został przez prasę „najbardziej niegodziwym człowiekiem na świecie”. Drugie wydanie antologii opowiadań Aleistera Crowleya poszerzone zostało o pięć tekstów niepublikowanych do tej pory w szerszym obiegu.

„Nadszedł czas, by na nowo ocenić te dowcipne, dziwne i okazjonalnie niezwykle mroczne utwory jako rzadkie i urocze klejnoty” – napisał brytyjski artysta David Tibet w przedmowie do antologii, porównując jedno z opowiadań do twórczości Raya Bradbury?ego i Jorge Luisa Borgesa. „Trudność z dostępem do utworów zebranych tutaj po raz pierwszy – rozrzuconych po zapomnianych gazetach jak ?Equinox? i ?International? lub opublikowanych w wyjątkowo rzadkich pierwszych wydaniach – uniemożliwiało ponowną ocenę ich autora jako niezwykłego i idiosynkratycznego pisarza opowiadań najwyższego rzędu”.

Niewielu wie, że Crowley – himalaista z rekordami na koncie; entuzjasta jogi, który przyczynił się do przybliżenia jej światu zachodniemu; wyśmienity szachista; autor poematów, przez niektórych uznawany za najwybitniejszego poetę metrycznego swego pokolenia; krytyk literacki o międzynarodowej estymie; innowacyjny redaktor i projektant książek; niepotwierdzony szpieg; pionier seksualnego wyzwolenia, a także malarz, wpływowy okultysta i mag – był autorem ponad 70 opowiadań, z których jedynie 35 ukazało się za jego życia.

Obecne wydanie „The Drug and the other stories” to druga edycja tomu opublikowanego w 2010 roku, który okazał się być niezwykle popularny zarówno wśród zwolenników i wyznawców kontrowersyjnego okultysty, jak i zwykłych czytelników.

„To podczas tegorocznej dyskusji nad nową okładką książki pan Breeze [William Breeze specjalista od twórczości Crowleya i obecny przywódca Ordo Templi Orientis – przyp. red.] zasugerował, że byłaby to dogodna chwila na dodanie do zbioru nowego, niepublikowanego materiału, wraz z niedawno odkrytymi zapiskami Crowleya” – powiedział w rozmowie z „The Guardian” Derek Wright, dyrektor wydawnictwa Wordsworth, które opublikowało obie edycje książki.

Zmarły w 1947 roku Crowley znany jest przede wszystkim z niezwykle wpływowych w okultystycznych i kontrkulturowych środowiskach „Księgi prawa” i „Księgi kłamstw”. Ta pierwsza, według relacji samego autora, została mu podyktowana w Kairze przez byt o imieniu Aiwass. Książka stała się kluczowym i centralnym tekstem Thelemy, religii stworzonej przez Crowleya. Główne „przykazanie” Thelemy brzmi: „czyńcie, co chcecie, to będzie całym prawem”.

Jak pisze we wprowadzeniu do zbioru opowiadań William Breeze, ludzie niezaznajomieni bliżej z osobą Crowleya „często podejrzewali, że rozciągał nad swoimi entuzjastami i przyjaciółmi zgubny i złowieszczy wpływ”. Jednak Breeze zapewnia, że nie ma to nic wspólnego z prawdą. „Kluczem do jego oddziaływania było (i jest) to, że był równie wesoły, co inteligentny. Po prawdzie, za jego jedyną sataniczną cechę można uznać jego dumę, ta jednak, trzeba przyznać, była miltońskiej wielkości.(?) Ponad wszystko był kochankiem mężczyzn, kobiet, bogów, bogiń i samego siebie”.

W Polsce twórczość poetycka i prozatorska Crowleya jest mało znana. Liczne poematy i jedno opowiadanie ukazały się w niewielkich nakładach sumptem wydawnictwa Lashtal Press.

[ks]
źródło: The Guardian
fot. The Equinox

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy