banner ad

Ukazała się płyta z punkowymi nagraniami Michaela Chabona z lat 80.

1 października 2014

chabon-the-bats
Niewielka amerykańska wytwórnia niezależna Mind Cure Records wydała 12-calową płytę winylową z archiwalnymi nagraniami post-punkowej kapeli The Bats. Zespołów o tej nazwie pojawiło się w historii muzyki co najmniej kilka. Ten wyróżniał się tym, że pochodził z Pittsburgha, a na wokalu udzielał się w nim laureat Nagrody Pulitzera, powieściopisarz Michael Chabon.

Grupa została utworzona w Pittsburghu na początku 1984 roku. Jak wspominał później przyjaciel Chabona i basista kapeli, Lee Skirboll, przyszły pisarz dołączył do zespołu czysto spontanicznie. Przebywał akurat w domu, gdzie chłopaki z The Bats ćwiczyli swoje nagrania. W pewnym momencie chwycił za mikrofon i zaczął skandować słowa ku zachwytowi członków zespołu.

W składzie z Chabonem grupa zagrała właściwie tylko jeden koncert. Występ odbył się 23 maja, w dniu 21. urodzin wokalisty, w słynnym miejscowym klubie punkrockowym Electric Banana. Po kilku dniach The Bats zarejestrowali w studiu przyjaciela cztery piosenki składające się na pierwsze demo grupy. I to właśnie te nagrania ukazały się teraz w formie płyty.

The Bats nie zagrali w tym składzie już więcej żadnego koncertu. Latem Chabon wyjechał do Europy, a jesienią po powrocie do Stanów poszedł na Uniwersytet Kalifornijski. Cztery lata później ukazała się jego debiutancka powieść ?The Mysteries of Pittsburgh?, która przyniosła mu nieoczekiwaną popularność. Od tego czasu wydał jeszcze sześć powieści i dwa zbiory opowiadań i został uznany za jednego z najpopularniejszych pisarzy swego pokolenia.

Z kolei The Bats grali jeszcze przez kilka lat bez Chabona, otwierając m.in. koncerty Hüsker Dü i The Meat Puppets.

Jeśli jesteście ciekawi, jak autor ?Cudownych chłopców? radził sobie w młodości za mikrofonem, to poniżej możecie posłuchać jednego z utworów zawartych na płycie ?Jet Away?:

źródło: Pittsburgh Post-Gazette

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy