Ukazała się pierwsza powieść, która umożliwia kupno odzieży i biżuterii noszonych przez postacie w niej występujące

11 lipca 2018


Młoda amerykańska pisarka Riley Costello wydała pierwszą na rynku powieść, która daje czytelnikom możliwość kupowania ubrań i biżuterii noszonych przez postacie występujące w fabule.

Ilekroć w powieści „Waiting at Hayden?s” pojawia się wzmianka o ubraniach bohaterów czy ich biżuterii, tam znajduje się odsyłacz (w wersji elektronicznej książki jest to hiperłącze w tekście, w wersji papierowej ? wydrukowany adres), który przenosi na stronę, gdzie umieszczono sfilmowane sceny z książki, a także zdjęcia postaci w opisanych ubraniach oraz linki do sklepów sprzedających te konkretne modele strojów czy ozdób. Są to przede wszystkim marki typu Winston White, Savi Style czy Van De Vort, należące do kobiet ? młodych przedsiębiorczyń.

Za każdy zakupiony przedmiot autorka otrzymuje prowizję. Taki format książki określiła mianem shopfiction (zakupowa beletrystyka), aktualnie stara się go opatentować.

Riley Costello z egzemplarzami swojej powieści.

Riley Costello, która jest także blogerką modową, uważa, że takie rozwiązanie idealnie pasuje do literatury adresowanej do kobiet. „Zawsze chciałam kupować ubrania postaci, o których czytałam. Pomyślałam więc, dlaczego po prostu nie umieścić tego w powieści i nie dać czytelnikom możliwości doświadczenia czegoś, o czym ja zawsze marzyłam” ? mówi.

Autorka podkreśla, że w powieści unika typowego lokowania produktu. Zapewnia, że najpierw powstała książka, a dopiero potem dodała odsyłacze do sklepów z ubraniami. Przyznała, że musiała jedynie poprawić drobne szczegóły ? gdzieniegdzie dodała nazwę marki, która i tak występowała w tekście. „To tylko linki do kilku słów” ? mówi. „Nie chciałam dodawać rzeczy, których tam wcześniej nie było. Chciałam jedynie uatrakcyjnić doświadczenie, aby ludzie poczuli się bardziej związani z opowieścią”.

Costello planuje utworzyć całą platformę, która umożliwiałaby autorom czerpanie zysków z prowizji za sprzedaż przedmiotów opisanych w książkach.

[aw]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy