Ujawniono treść nieznanej zwrotki z „Kwiatów zła” Charles’a Baudelaire’a

4 listopada 2019


To odkrycie, które powinno zelektryzować wielbicieli Charles’a Baudelaire’a. Na egzemplarzu pierwszego wydania „Kwiatów zła” z 1857 roku znaleziono nieznaną zwrotkę jednego z wierszy, dodaną odręcznie przez autora. Treść zwrotki została ujawniona dopiero teraz, po 162 latach.

Tom wierszy zatytułowany „Kwiaty zła” został opublikowany w 1857 roku i szybko stał się przedmiotem skandalu. Baudelaire inspirował się brudnymi i mrocznymi zakątkami dziewiętnastowiecznego Paryża, gdzie żyli artyści, a prostytucja, haszysz, opium i laudanum były na porządku dziennym. Autorowi wytoczono proces o obrazę dobrych obyczajów, w wyniku którego musiał usunąć sześć wierszy. W drugim wydaniu z 1861 roku zostały one pominięte, za to autor dodał inne. Dopiero w trzecim, pośmiertnym wydaniu (z 1868 roku) przywrócono zakazane wiersze.

Jak się okazuje, Baudelaire napisał jeszcze jedną zwrotkę, której treść nie była do tej pory udostępniana publicznie. Tuż po wydaniu „Kwiatów zła” w 1857 roku poeta podarował egzemplarz książki Gastonowi de Saint-Valry’emu, krytykowi literackiemu i dziennikarzowi. W czterech miejscach Baudelaire dokonał poprawek pisowni, a na stronie 53 tomiku, po ósmej zwrotce wiersza „Klejnoty”, dopisał jeszcze jedną.

O istnieniu czterowierszowej strofy wspominał we wznowieniu „Kwiatów zła” z 1961 roku Yves Le Dantec, znany badacz twórczości Baudelaire’a. Już w 1920 roku pisał do właściciela egzemplarza z prośbą o możliwość opublikowania tej „bezprecedensowej zwrotki wielkiego poety”. Otrzymał jednak odpowiedź odmowną. Dopiero teraz jej treść została ujawniona, gdy książka trafiła do domu aukcyjnego Art Valorem, który wystawi ją na sprzedaż 22 listopada. Eksperci szacują, że cena tego unikatowego wydania wyniesie od 60 do 80 tysięcy euro.

Poniżej możecie zapoznać się z odręczną zwrotką dodaną przez Baudelaire’a:

Okładka książki i dedykacja dla Gastona de Saint-Valry’ego:

[am]
rys. Baudelaire’a: Georges Rochegrosse / Brown University Library / Wikimedia Commons
fot. Art Valorem

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy