banner ad

Uhonorował zmarłą noblistkę Toni Morrison muralem

8 sierpnia 2019


Mieszkający w Baltimore (Stany Zjednoczone) artysta Ernest Shaw Junior postanowił oddać hołd zmarłej w poniedziałek w wieku 88 lat noblistce Toni Morrison, tworząc na ulicy miasta mural z jej podobizną.

„W tradycji, z której się wywodzę, szanujemy naszych przodków” ? powiedział Shaw, dodając, że Toni Morrison wywarła na jego własną twórczość duży wpływ. „Nie tylko czytałem jej powieści, ale także analizowałem jej wypowiedzi, jej przekonania, jej filozofię, bo jest ona tak samo inspirująca jako artystka, jak również jako osoba bardzo aktywna w walce o sprawiedliwość”.

Ernest Shaw Junior podczas pracy nad muralem.

Choć Shaw nie uważa się za twórcę graffiti, lecz muralistę, portret noblistki stworzył w Alei Graffiti, gdzie swobodnie mogą wyrażać się wszyscy i gdzie jej praca będzie widoczna dla młodych ludzi. O odejściu Toni Morrison artysta powiedział: „Nie wierzę w śmierć i umieranie. Nie uważam tego za stratę. Nie tracimy artysty ani osoby, zyskujemy przodka”.

Praca nad muralem.

Toni Morrison nie jest pierwszą znaną osobistością, którą Shaw namalował. Ma też w dorobku portrety (naścienne i nie tylko) na cześć m.in. Arethy Franklin, Jamesa Baldwina i Johna Coltrane’a. Jego prace możecie obejrzeć na profilu eshaw_art na Instagramie.

[am]
źródło: CBS Baltimore

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy