banner ad

Tym dziełem Alan Moore żegna się z komiksem. Zapowiedziano premierę ostatniego tomu „Ligi Niezwykłych Dżentelmenów”!

21 lipca 2017


Podczas trwającego właśnie w San Diego konwentu Comic-Con ogłoszono datę premiery ostatniego tomu „Ligi Niezwykłych Dżentelmenów”, jednej z najoryginalniejszych serii komiksowych Alana Moore’a, do której warstwę graficzną opracowuje Kevin O’Neill. Jest to zarazem pożegnanie tego wybitnego scenarzysty ze sztuką komiksową.

Komiks będzie nosić tytuł „Liga Niezwykłych Dżentelmenów: Burza” i według oświadczenia opublikowanego przez wydawnictwo Top Shelf ma on ostatecznie zamknąć wątki serii powstającej od 1999 roku. Fabuła rozpocznie się jednocześnie w ogarniętej paniką kwaterze brytyjskiego wywiadu wojskowego, baśniowym królestwie Aiszy – afrykańskim mieście Kôr, a także w cytadeli stojącej w 2996 roku na zdewastowanej wojnami Ziemi. Ta opowieść – rozgrywająca się na całym fikcyjnym globie, od jakobińskich czasów Prospera, poprzez zalaną superbohaterami współczesność, aż po niewyobrażalną przyszłość niczym z science fiction, z udziałem najbardziej ikonicznych postaci z kart literatury i popkultury – dosłownie i literacko zakończy wszystkie historie.

„To absolutnie finalny tom” – potwierdził O’Neill w wywiadzie dla „New York Timesa”. Rysownik dodał, że choć zarówno on, jak i Moore mieli przy tworzeniu serii mnóstwo radości, to przyznał równocześnie: „Nigdy nie słyszałem, żeby Alan był równie szczęśliwy”. Moore z pewnością odczuwa ulgę i satysfakcję z zakończenia serii, nie jest on bowiem twórcą, który lubi sztucznie rozciągać historie (był na przykład bardzo krytyczny wobec spin-offów legendarnej serii „Strażnicy”). Co więcej, tom wieńczący „Ligę Niezwykłych Dżentelmenów” jest jego pożegnaniem z komiksem. „Myślę, że zrobiłem wystarczająco dla komiksu. Zrobiłem wszystko, co potrafię” – wyznał w zeszłym roku, zapowiadając, że po zakończeniu „Ligi…” skupi się na dziedzinach, w których będzie mógł się sprawdzić, jak kręcenie filmów czy pisanie powieści.

Alan Moore i Kevin O’Neill.

O „Lidze Niezwykłych Dżentelmenów” można mówić w kategoriach swoistego opus magnum Moore’a. To seria na wskroś postmodernistyczna, w której autor korzysta z dobrodziejstwa popkultury minionych stuleci, zwłaszcza (choć oczywiście nie tylko) z dorobku twórców z kręgu anglosaskiego. Seria opowiada o losach legendarnych postaci z kart literatury czy filmów – w skład tytułowej ligi wchodzi między innymi Mina Harker z „Drakuli”, Alan Quatermain, bohater kilkunastu książek Henry’ego Ridera Haggarda, kapitan Nemo z powieści Jules’a Verne’a, Dr Jekyll i Mr Hyde z wiktoriańskiej powieści grozy Roberta Louisa Stevensona czy Niewidzialny Człowiek opisany przez Herberta Wellsa. Razem bohaterowie ci tworzą niezwykłą grupę herosów, którzy zmagają się z różnymi fantastycznymi niebezpieczeństwami.

Warto dodać, że na serię składają się nie tylko trzy główne tomy (przy czym tom trzeci ukazał się w Polsce rozbity na mniejsze epizody: „Stulecie – 1910”, „Stulecie – 1969”, „Stulecie – 2009”), lecz również spin-offy z innymi postaciami – „Czarne akta” oraz trylogia „Nemo”. Seria po polsku ukazuje się nakładem wydawnictwa Egmont.

Pierwszy zeszyt ostatniej, 6-częściowej miniserii „Liga Niezwykłych Dżentelmenów” ukaże się w Stanach Zjednoczonych w czerwcu 2018 roku. Poniżej możecie zobaczyć grafikę zapowiadającą komiks:

[mw,am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy