Twórczość Olgi Tokarczuk zostanie zdeponowana w „Bibliotece Końca Świata” na Spitsbergenie

3 października 2020

W związku z rocznicą przyznania Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla wersja cyfrowa jej dzieł zostanie zdeponowana w „Bibliotece Końca Świata”, która powstała obok „Spichlerza Końca Świata”, magazynu z nasionami gromadzonymi na wypadek katastrofy na Spitsbergenie.

W wiecznej zmarzlinie na największej wyspie archipelagu Svalbard powoli powstaje cyfrowa wersja literackiego dorobku ludzkości. Dzieła są zapisywane w specjalnej technice na rolkach taśm światłoczułych, znacznie trwalszych od wszelkich znanych nośników pamięci, które mogą przetrwać ponad 500 lat. Jeśli archiwa narodowe ulegną zniszczeniu, najważniejsze dzieła ludzkości będzie można odzyskać ze spitsbergeńskiej biblioteki.

14 książek, 4299 stron – cały dorobek literacki Olgi Tokarczuk – zostało zapisanych na jednej analogowej rolce, która niebawem trafi do Światowego Archiwum Arktycznego, zwanego również Biblioteką Końca Świata. Twórczość Noblistki zostanie zachowana na wieczność dzięki staraniom Wydawnictwa Literackiego, Fundacji Olgi Tokarczuk oraz Piql Polska.

„To poniekąd naturalny krok, który obok przyznanej przed rokiem Nagrody Nobla zapewnia twórczości Olgi Tokarczuk przetrwanie. Dzięki temu pozostanie ona bezpieczna” – mówi Anna Zaremba-Michalska, prezes zarządu Wydawnictwa Literackiego, które sfinansowało przechowanie depozytu na wieczność w Światowym Archiwum Arktycznym. „Wspólnie zadbaliśmy o to, by książki naszej fundatorki mogły przetrwać każdą katastrofę i stanowić inspirację także dla przyszłych mieszkańców Ziemi” – dodaje Izabella Kaluta, wiceprezeska Fundacji Olgi Tokarczuk.

Nowa książka Olgi Tokarczuk zapowiedziana na listopad

To nie koniec dobrych wieści, które ogłoszono podczas dzisiejszej konferencji we Wrocławskim Domu Literatury. W listopadzie do księgarń trafi nowa książka noblistki zatytułowana „Czuły narrator”. Znajdzie się w niej dwanaście najważniejszych esejów i wykładów Olgi Tokarczuk, w tym również szeroko komentowana mowa noblowska.

„Wprowadzona przez Olgę Tokarczuk kategoria 'czułości’ i koncepcja 'czułego narratora’ to rewolucyjne idee, które mają wszelkie dane, by sporo namieszać nam w głowach, odwracając – ku dobremu – tradycyjne wektory naszych postaw i dyspozycji działaniowych: czyż czułość nie jest sprzyjaniem temu, co dobre dla bycia (w skali jednostkowej, ale i planetarnej)?” – stwierdza po lekturze tekstów Ryszard Nycz.

Teksty zebrane w książce „Czuły narrator” pozwolą odkryć proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań, które doprowadziły do powstania dzieł Tokarczuk. To nie tylko pasjonujące historie o podążaniu za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Książka ukaże się w oprawie graficznej autorstwa Joanny Concejo. Wydawnictwo Literackie zapowiada wznowienie wszystkich dzieł Tokarczuk w szacie graficznej stworzonej przez tę artystkę.

[am]
fot. Andrzej Solnica / Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , ,

Kategoria: newsy