Twórca „Tytusa, Romka i A’Tomka” pierwszym autorem komiksów odznaczonym Orderem Orła Białego

11 lutego 2021

Henryk Jerzy Chmielewski, autor kultowej serii „Tytus, Romek i A’Tomek”, został odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego. To pierwszy twórca komiksów, który otrzymał to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane w Polsce.

Zmarłemu 21 stycznia w wieku 97 lat Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu order nadano w „uznaniu znamienitych zasług dla polskiej kultury, za działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, za pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim oraz krzewienie wartości patriotycznych”. Odznaczenie przyznaje prezydent. W jego imieniu order przekazano rodzinie podczas uroczystości pożegnalnej artysty, która odbyła się w środę 10 lutego w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Pogrzeb Papcia Chmiela miał charakter państwowy.

W liście od prezydenta Andrzeja Dudy odczytanym uczestnikom pogrzebu znalazł się obszerny fragment poświęcony serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, która przyniosła Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu popularność.

„W powojennej Polsce, pośród zniewolenia, niedostatku i wszechobecnej szarzyzny, na odciętych żelazną kurtyną peryferiach światowej kultury popularnej, książeczki te wprowadzały młodego czytelnika w inną, fantastyczną rzeczywistość. Podróże w czasie i w kosmosie współistnieją tam z fascynująco przedstawianą polską historią, kulturą i tradycją – a także z unikalnymi bogactwami polskiej przyrody i krajobrazu. Wątki popularnonaukowe mieszają się z błyskotliwym komizmem, przewrotna gra popularnymi motywami baśniowymi przeplata się z trafnymi obserwacjami realiów społecznych oraz inteligentną, aluzyjną satyrą. Polski kod kulturowy z jego centralnym pojęciem, czyli wolnością, wspaniale współgra z przełamywaniem wszelkich reguł narracji, ze zdumiewającymi rekwizytami i zwrotami fabuły. W tym świecie nie ma niczego niemożliwego, a fantazja, odwaga, przyjaźń i dobry charakter pozwalają wyrwać się z każdych kłopotów i osiągnąć każdy cel. Nawet cel tak trudny, jak przemiana niezwykłego szympansa w dojrzałego, prawego, wartościowego człowieka” – napisał prezydent Andrzej Duda.

W liście zwrócono uwagę na fakt, że twórca komiksów był też uczestnikiem powstania warszawskiego o pseudonimie „Jupiter”. Gdy wybiła godzina „W”, jako starszy strzelec 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” znalazł się wśród żołnierzy szturmujących lotnisko na Okęciu.

„Po wojnie Henryk Jerzy Chmielewski dowiódł, że talent, twórcza pasja, śmiałe nowatorstwo, stale wzbogacana erudycja oraz upór w walce o własną artystyczną niezależność to pewny przepis na sukces. Ten sukces to szczególne miejsce w sercach czytelników oraz w annałach polskiej literatury popularnej. To całe pokolenia młodych Polaków 'mówiące Tytusem’, czyli cytatami z książeczek o nim. To wielomilionowe nakłady, inscenizacja i ekranizacja liczącego ponad 40 tomów najważniejszego komiksowego cyklu Papcia Chmiela. A jednocześnie spełnione nadzieje Autora, aby ta wielka popularność służyła wielkiej, ważnej sprawie – by Jego czytelnicy wyrośli na spełnionych ludzi i dobrych Polaków. Nie mam wątpliwości, że są to dokonania godne kawalera Orderu Orła Białego” – podsumował prezydent.

Order Orła Białego to najwyższe odznaczenie przyznawane w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród wybitnych osobistości, które otrzymały to wyróżnienie, znajdują się m.in. pisarze: Czesław Miłosz, Stanisław Lem, Gustaw Herling-Grudziński, Zbigniew Herbert i Wisława Szymborska.

Całą uroczystość pogrzebową Henryka Jerzego Chmielewskiego możecie obejrzeć poniżej:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy