banner ad

Turecki rząd zniszczył ponad 300 000 książek

7 sierpnia 2019


Turecki minister edukacji Ziya Selçuk poinformował, że od czasu próby zamachu stanu w 2016 roku ze szkół i bibliotek usunięto, a następnie zniszczono 301 878 książek, które w jakikolwiek sposób powiązane były z muzułmańskim duchownym Fethullahem Gülenem oskarżanym o zainicjowanie puczu.

Podczas gdy Gülen zaprzecza, jakoby był zaangażowany w zamach stanu, władze doprowadziły do zamknięcia licznych szkół, wydawnictw, gazet i innych mediów, które mogły być z nim powiązane. Wśród zniszczonych książek znalazły się podręczniki, literatura piękna, książki historyczne i wiele innych publikacji.

Jak podają twórcy portalu „Turkey Purge”, którzy określają siebie „niewielką grupką młodych dziennikarzy starających się być głosem obywateli tureckich cierpiących z powodu represyjnego reżimu”, w 2016 roku z obiegu wycofano podręcznik matematyki tylko dlatego, że w jednym z pytań praktycznych znajdował się ustęp „…z punktu F do punktu G…”, co mogło kojarzyć się z inicjałami Fethullaha Gülena.

Pod koniec 2016 roku gazeta „BirGün” informowała, że ministerstwo zniszczyło także co najmniej 1,8 miliona egzemplarzy podręczników, w których znajdowały się teksty nielubianych przez rząd dziennikarzy. Ale w niektórych przypadkach powody miały też być dużo bardziej absurdalne. W podręczniku dla szóstoklasistów cytowany był amerykański pisarz James A. Michener, który wspomniał o Pensylwanii jako miejscu swojego urodzenia. Zgodnie z doniesieniami zdecydowano się więc wydrukować nową wersję książki, w której słowa te nie padają, ponieważ w tym stanie w USA mieszka wspomniany Fethullah Gülen.

Organizacje działające na rzecz wolności słowa, PEN International i angielski PEN, informują we wspólnym oświadczeniu, że są zaniepokojone komentarzem ministra edukacji Turcji. „W ciągu zaledwie trzech lat krajobraz wydawniczy w Turcji został niemalże zdziesiątkowany, a 29 wydawnictw zostało zamkniętych na mocy nadzwyczajnego dekretu o 'rozprzestrzenianiu propagandy terrorystycznej'” ? napisano. „Wzywamy władze tureckie, aby zezwoliły na ponowne otwarcie i niezależne funkcjonowanie wydawnictw oraz aby pilnie zakończyły daleko idące represje w zakresie wolności słowa, które nieustannie trwają”.

[am]
źródło: The Guardian, Turkey Purge

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy