banner ad

Turecki PEN Club przed sądem za krytykę władz

11 stycznia 2013


Międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy PEN Club wyraziło wczoraj zaniepokojenie faktem, że członkowie zarządu tureckiego oddziału organizacji stali się przedmiotem śledztwa za skrytykowanie postępowania tamtejszych władz wobec pianisty i byłego ambasadora kultury Unii Europejskiej Fazila Saya.

W zeszłym roku muzyk został postawiony przed sądem za obrazę uczuć religijnych. W jednym ze swoich wpisów na Twitterze Saya żartował na temat modłów, które trwały zaledwie 22 sekundy: ?Po co taki pośpiech? Czekała kochanka czy raki (turecka wódka)?? Na wieść o procesie muzyka turecki PEN Club zamieścił w czerwcu na swojej stronie oświadczenie potępiające uwięzienie muzyka, stwierdzając, że ?społeczność międzynarodowa została postawiona w stan pogotowia w obliczu faszystowskiego rozwoju w Turcji?.

Wczoraj sześciu członków zarządu stowarzyszenia (w tym: prezes, wiceprezes, sekretarz generalny i skarbnik) zostało wezwanych na przesłuchanie do prokuratury. W zależności od wyników dochodzenia mogą zostać oskarżeni na mocy artykułu 301 tureckiego kodeksu karnego (publiczne oczernianie tureckiej rasy, rządu Turcji, jej instytucji, wojska lub sił bezpieczeństwa), za co grozi im od sześciu miesięcy do dwóch lat więzienia. Ponadto na członków zarządu mogą spaść zarzuty „usiłowania wpłynięcia na proces sądowy” w rozumieniu art. 288 tureckiego kodeksu karnego. Według doniesień oskarżenie na turecki PEN Club zostało złożone przez osobę prywatną.

Międzynarodowy PEN Club uważa, że ich tureccy koledzy korzystali z należnego im prawa do wolności wypowiedzi. Wzywa też rząd Turcji do zakończenia postępowania i zniesienia artykułu 301, który chroni państwo oraz jego instytucje przed krytyką obywateli, a także ogranicza korzystanie z prawa do wolności wypowiedzi.

Jak się okazuje, informacje o zniesieniu zakazu rozpowszechniania w Turcji tysięcy książek nie oznaczają jeszcze, że wolność słowa w tym kraju jest respektowana według międzynarodowych standardów.

Na zdjęciu załączonym do newsa oskarżeni członkowie tureckiego PEN Clubu wraz ze swoim adwokatem.

fot. PEN Türkiye Merkezi

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy