banner ad

Trzecia część „Filarów Ziemi” Kena Folletta opowie o początkach brytyjskiego wywiadu w XVI wieku

4 października 2016

3_czesc_filarow_ziemi_folletta
Ken Follett ogłosił, że trzecia część trylogii historycznej „Kingsbridge”, zapoczątkowanej „Filarami Ziemi”, ukaże się 12 września 2017 roku. Powieść nosi tytuł „A Column of Fire” (z ang. „Słup ognia”).

Akcja nowej książki ma się rozgrywać w XVI wieku za panowania królowej Elżbiety I. Miasto Kingsbridge rozdarte będzie konfliktem religijnym pomiędzy katolikami i prawosławnymi. „Było wiele spisków na życie królowej, więc ludzie wokół niej utworzyli sieć szpiegowską, która miała udaremniać działania szesnastowiecznych terrorystów. To był początek brytyjskiego wywiadu, który ostatecznie dał nam Jamesa Bonda” ? wyjaśnia pisarz.

Follett zdradził, że wprawdzie akcja powieści osadzona została w Kingsbridge, ale część wydarzeń rozegra się też w hiszpańskiej Sewilli, gdzie autor odwiedził niedawno Alkazar, Muzeum Marynarki Wojennej i katedrę.

Opublikowane w 1989 roku „Filary Ziemi” opowiadają o fikcyjnym mieście Kingsbridge w południowej Anglii, gdzie w XII wieku wzniesiono ogromną katedrę. Powieść uchodzi za najpopularniejsze dzieło w dorobku Kena Folletta, autora znanego wcześniej jedynie jako twórcę thrillerów. „Kiedy zacząłem rozmawiać o pomyśle na tę książkę, niektórzy z moich znajomych byli w niemałym szoku. Mówili: ?Wiesz, że odniosłeś wiele sukcesów z thrillerami. Jesteś pewien, że chcesz pisać o budowie katedry??” – wspomina Follett. Obawy mieli również redaktor i wydawca, którym pisarz dostarczył manuskrypt o długości 400 tysięcy słów. Nikt wówczas nie publikował w jednym tomie tak obszernych książek. Paradoksalnie, powieść stała się największym bestsellerem w dorobku Folletta, sprzedając się w nakładzie 25 milionów egzemplarzy. W 2007 roku autor wydał drugą część, „Świat bez końca”, która znalazła ponad 11 milionów nabywców.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy