Trylogie książkowe są statystycznie lepsze od trylogii filmowych?

2 listopada 2017


Czyżby format trylogii lepiej sprawdzał się w literaturze niż w filmie? Kaylin Walker, studentka statystyki z USA, przeanalizowała oceny licznych trylogii książkowych i filmowych dostępne na portalach Goodreads i IMDb. Jak się okazało, statystycznie rzecz biorąc, trylogie filmowe pogarszały się z każdą kolejną częścią, natomiast trylogie książkowe zdobywały przy drugim tomie lepsze recenzje i utrzymywały wysokie noty przy części ostatniej.

Zdaniem autorki badania może to oznaczać, że zawartość książek jest po prostu lepsza. Pisarze zazwyczaj już od samego początku obmyślają pełny łuk fabularny dla całej historii, co w rezultacie daje bardziej spójną opowieść. Tymczasem trylogie filmowe tworzy się często dopiero po sukcesie kasowym odniesionym przez jakąś produkcję, jak było chociażby w przypadku „Matrixa”.

Równie dobrze może to jednak oznaczać, że w przypadku książek oceny kolejnych części trylogii są bardziej stronnicze. Wystawiają je zazwyczaj ludzie, którzy przeczytali tom pierwszy i spodobał im się na tyle, aby sięgnąć po kolejne. Oczywiście podobne zjawisko występuje też zapewne przy ocenie filmów, ale na dużo mniejszą skalę. Chodzi o czas, jaki potrzebny jest na zapoznanie się z kontynuacjami. Film trwa średnio 2 godziny, a lektura książki zajmuje jakieś 20 godzin, jak nie więcej. Odbiorca, któremu nie przypadła do gustu część pierwsza, może więc być bardziej skłonny, by obejrzeć filmową kontynuację, zaś po książkę w takiej sytuacji sięgnie o wiele mniej chętnie.

W badaniu Walker uwzględniła jedynie te serie, które liczyły dokładnie trzy części, nawet jeśli początkowo nie planowano trylogii. Skupiła się na najpopularniejszych tytułach, czyli takich, które na Goodreads i IMDb zebrały ponad 1000 opinii. Opracowując materiał, wykorzystała m.in. test post hoc Tukeya i analizę wariantową ANOVA. Podkreśliła jednak, że zestaw danych nie spełnił testu normalności rozkładu Shapiro-Wilka, dlatego warto byłoby przeprowadzić bardziej zaawansowaną analizę zjawiska.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy