Trwa Tydzień Zakazanych Książek 2011
Od 24 września do 1 października w polskich bibliotekach, wzorem zachodnich, trwa „Tydzień Zakazanych Książek”.
Pomysł na akcję wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Biblioteki, szkoły i księgarnie starają się w tym tygodniu zwrócić uwagę społeczności na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) jest wyrazem sprzeciwu wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.
W tym roku polskie biblioteki również biorą udział w akcji, rozpropagowanej przez serwis biblioteczny Bibliosfera.net. Dla instytucji pragnących przyłączyć się do wydarzenia przygotowano nawet listę pozycji zakazanych wraz z krótkimi opisami za co były ocenzurowane (do ściągnięcia tutaj). Najczęściej wygląda to w ten sposób, że organizowana jest półka lub regał, gdzie ustawiane są książki, które były lub są gdzieś na świecie zakazane. Całość owija się taśmą w biało-czerwone pasy lub przykleja kartkę z napisem „zakazane”.
Organizatorzy chcą, żeby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale również okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury. Być może zachęci to niektórych do czytania, jak nie wszystkich to choćby takich książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej.
Przypominamy, że w tamtym roku The American Library Association przygotowało listę 10 książek, które Amerykanie najczęściej chcieli zakazać w szkolnych bibliotekach. Oto kompletna lista wraz z pojawiającymi się zarzutami:
1. Peter Parnell i Justin Richardson „Z Tangiem jest nas troje”
Jest to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia dwójki pingwinów, Roya i Silo z nowojorskiego zoo, które przez 6 lat tworzyły parę. Roy i Silo samodzielnie wychowali zdrowe pisklę, samicę, którą nazwano „Tango”. Do szkół i bibliotek wciąż docierają pisma protestacyjne z żądaniem zakazu jej udostępniania. Rodzice skarżą się na propagandę homoseksualizmu i zniewagę religii.
2. Sherman Alexie „The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian”
Nagrodzona National Book Award powieść opowiadająca o życiu młodego chłopaka, wychowanego w rezerwacie Indian, który po przeprowadzce musi zasymilować się z nowym otoczeniem. Główne zarzuty wobec książki to występujące w niej przemoc, rasizm oraz sceny erotyczne.
3. Aldous Huxley „Nowy wspaniały świat”
Napisana w 1932 roku antyutopia wciąż budzi kontrowersje. Huxley stworzył powieść, w której próbuje ostrzec ludzkość przed utopią przedkładającą trwałą szczęśliwość i wygodę nad wzloty i upadki w świecie pełnym emocji. Książka krytykowana jest najczęściej za ordynarne słownictwo, odważne sceny seksualne i cynizm.
Pozostałe pozycje na liście:
4. Ellen Hopkins „Crank”
5. Suzanne Collins „Igrzyska Śmierci”
6. Natasha Friend „Lush”
7. Sonya Sones „What My Mother Doesn?t Know”
8. Barbara Ehrenreich „Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć”
9. Amy Sonnie „Revolutionary Voices”
10. Stephenie Meyer „Zmierzch”
Kategoria: newsy