banner ad

„Trainspotting” Irvine?a Welsha ulubioną szkocką książką minionego półwiecza

29 listopada 2013

Trainspotting - ulubiona książka
Czytelnicy z całego świata wybrali swoją ulubioną szkocką książkę ostatnich 50 lat. W ankiecie przeprowadzonej z okazji Szkockiego Tygodnia Książek najwięcej głosów zebrała kultowa powieść Irvine?a Welsha pt. „Transpotting”.

„Nie wiem, czy ?Trainspotting? jest najlepszą szkocką książką – jestem w ogóle daleki od przekonania, że to moja najlepsza książka ? ale oczywiście schlebia mi już samo znalezienie się na tej liście wielkich powieści z tymi niezwykłymi pisarzami, zwłaszcza gdy wezmę pod uwagę niektóre genialne książki i moich osobistych ulubieńców, którzy się na niej nie znaleźli” ? skomentował doniesienie Irvine Welsh.

W ankiecie wzięło udział ponad 8 800 osób ze Szkocji, ale też z 56 innych krajów, w tym z USA, Etiopii, Islandii i Korei Południowej.

Wydana w 1993 roku debiutancka powieść Welsha, jak zapewne wszyscy wiedzą, opowiada o grupie młodych szkockich ćpunów, spośród których jeden próbuje zerwać z nałogiem, co okazuje się zadaniem niełatwym, jeśli ma się szczerych i oddanych kumpli od strzykawki. Autobiograficzna książka, pisana ponoć w przerwach między tworzeniem pracy magisterskiej w bibliotece uniwersytetu Heriota-Watta w Edynburgu, w samej Wielkiej Brytanii sprzedała się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Kultowy status osiągnęła po części dzięki filmowej adaptacji Danny?ego Boyla z 1996 roku z młodym Ewanem McGregorem w roli głównej. Co ciekawe, ekranizacja powieści również cieszy się uznaniem zarówno widzów, jak i krytyków. Brytyjski Instytut Filmowy umieścił ją na 10 miejscu pośród 100 najlepszych brytyjskich filmów wszech czasów.

W 2002 roku Welsh opublikował kontynuację „Trainspotting” pt. „Porno”, na podstawie której Boyd również chce zrealizować film. W 2012 roku z kolei ukazał się 560-stronicowy sequel pt. „Skagboys”, który wyjaśnia, dlaczego młodzi ludzie z czynszówek w Leith wyrzekają się tradycyjnego życia rodzinnego szkockiej klasy robotniczej dla nędznej egzystencji uzależnionych od heroiny narkomanów.

Jednak nie tylko powieścią ?Trainspotting? może pochwalić się szkocka literatura. Organizator ankiety opublikował listę 10 najbardziej lubianych przez czytelników książek. Z racji tego, że spora część z nich dostępnych jest również w polskim tłumaczeniu, zamieściliśmy je dla was poniżej:

1. Irvine Welsh „Trainspotting”
2. Alasdair Gray „Lanark”
3. Ian Rankin „Black and Blue”
4. Iain Banks „Most”
5. Christopher Brookmyre „One Fine Day in the Middle of the Night”
6. Iain M. Banks „Excession”
7. Alan Warner „Morvern Callar”
8. Alexander McCall Smith „44 Scotland Street”
9. Janice Galloway „The Trick is to Keep Breathing”
10. William McIlvanney „Docherty”

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy