banner ad

Tom Hanks napisał powieść. Pokazał w niej cały proces powstawania filmu, od pomysłu po końcowe dzieło wyświetlane na ekranie

28 września 2022

Po zbiorze opowiadań zatytułowanym „Kolekcja nietypowych zdarzeń” aktor Tom Hanks postanowił spróbować sił w dłuższej formie. Dwukrotny zdobywca Oscara napisał bowiem swoją pierwszą powieść. Światowa premiera „The Making of Another Major Movie Masterpiece” (z ang. „Tworzenie kolejnego wielkiego arcydzieła filmowego”) zapowiedziana jest na maj 2023 roku.

66-letni aktor wyjaśnił, że fabuła powieści czerpie z jego osobistych doświadczeń w Hollywood. „Nikt nie wie, jak powstaje film – choć wszyscy myślą, że wiedzą. Zrobiłem mnóstwo filmów (a cztery z nich są – jak sądzę – całkiem dobre) i nadal jestem zdumiony tym, jak składa się je w jedną całość. Od przebłysku pomysłu po migoczący obraz na ekranie – cały ten proces jest cudem” – powiedział Hanks w rozmowie z magazynem „People”.

Akcja powieści ma obejmować wiele dziesięcioleci i pokazywać, jak amerykańska kultura zmieniła się od czasów II wojny światowej. Pierwsza część rozgrywa się w 1947 roku i opowiada o żołnierzu z problemami powracającym do domu z wojny. Spotyka on swojego 5-letniego utalentowanego siostrzeńca i wywiera na nim niezatarte wrażenie, po czym… znika. W 1970 roku ów chłopiec jest już dorosłym mężczyzną, który rysuje undergroundowe komiksy. Udaje mu się ponownie nawiązać kontakt ze swoim wujem. Pamiętając komiks, który oglądał jako dziecko, postanawia stworzyć jego nową wersję, tyle że ze swoim wujkiem jako bohaterem walczącym podczas II wojny światowej.

Później przenosimy się do czasów dzisiejszych, gdy pewien reżyser, który odniósł sukces komercyjny, odkrywa komiks z 1970 roku i postanawia nakręcić na jego podstawie wysokobudżetowy film superbohaterski. Realizacja tego widowiska będzie okazją do poznania ekipy filmowej: wyjątkowo trudnego gwiazdora, wspaniałej aktorki, ekscentrycznego reżysera i scenarzysty, a także producenta, asystenta produkcji i wielu innych osób stających po obu stronach kamery.

Co więcej, w powieści znajdą się też trzy komiksy do scenariusza Hanksa, zilustrowane przez Roberta Sikoryaka. Będzie wśród nich zarówno ten, który zainspirował filmowców do nakręcenia tytułowego „wielkiego arcydzieła”, jak i tzw. publikacja towarzysząca premierze opisanej w książce produkcji.

„Tworzenie filmów to bardzo ciężka praca przez bardzo długi czas, na którą składa się wiele chwil radości zderzanych z taką samą liczbą momentów, gdy czujemy do siebie nienawiść. To najwspanialsza i najbardziej zagmatwana praca na świecie, jaką znam” – skomentował Hanks, wyrażając nadzieję, że udało mu się uchwycić ten skomplikowany proces.

Powieść „The Making of Another Major Movie Masterpiece” ukaże się 9 maja 2023 roku.

[am]
fot. Knopf Doubleday

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy