To już prawie pewne. Mężczyzna na tym zdjęciu to Arthur Rimbaud

14 kwietnia 2014

Arthur_Rimbaud_zdjecie
Badanie biometryczne przeprowadzone w laboratorium anatomicznym wydziału antropologii i paleontologii na Uniwersytecie im. Claude’a Bernarda w Lyonie potwierdzają z wysokim prawdopodobieństwem, że mężczyzna siedzący na powyższym zdjęciu po prawej stronie to poeta Arthur Rimbaud.

Na zdjęcie natrafiło w 2008 roku dwóch francuskich księgarzy, przechadzając się po pchlim targu. Zaintrygował ich podpis z tyłu fotografii: „Hôtel de l’Univers”. Było to miejsce, w którym mieszkał Rimbaud, kiedy osiadł w Adenie. Księgarze postanowili więc przeprowadzić dochodzenie, próbując zidentyfikować pozostałe osoby, które znalazły się na zdjęciu. Chcieli sprawdzić, czy znane jest nauce ich powiązanie z poetą.

Prezentacja znaleziska podczas targów antykwarycznych w 2010 roku wywołała spore zamieszanie. Księgarze twierdzą, że fotografia została wykonana około 1880 roku, a mężczyzną po prawej stronie musi być autor „Statku pijanego” (miał wówczas 26 lat). Ich rewelacje wzbudziły jednak poważne wątpliwości wśród wielu ekspertów z dziedziny historii, literatury i fotografii. Główny zarzut dotyczył tożsamości jednego z mężczyzn uwiecznionych na zdjęciu.

Jak donosi „L’Express”, sprawy wziął więc w swoje ręce doktor Brice Poreau z Uniwersytetu im. Claude’a Bernarda w Lyonie. Wykorzystując badania biometryczne, jakie stosuje się często w kryminalistyce w celu identyfikacji twarzy, porównał kontrowersyjne znalezisko z pięcioma fotografiami Rimbauda, w tym ze słynnym zdjęciem Étienne’a Carjata. Doktor Poreau ustalił, że ogólne podobieństwo wynosi między 85 a 92%, zaś w przypadku fotografii Carjata sięga aż 98%. Jest to bardzo wysoka wartość dla tego typu analiz.

Opublikowane w zeszłym tygodniu wyniki badań nie dają stuprocentowej pewności, ale stanowią ważny argument przemawiający za tym, że mężczyzną siedzącym po prawej stronie jest nie kto inny, jak Arthur Rimbaud.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie mężczyzny w powiększeniu oraz fotografię poety autorstwa Étienne’a Carjata:

Arthur_Rimbaud_zdjecie2

Tematy: , ,

Kategoria: newsy