Tłumy na nocnej premierze 8. części Harry?ego Pottera. Specjalne wydanie „Proroka Codziennego”

23 października 2016

8-harry-potter-premiera-1
W nocy z piątku na sobotę najwierniejsi fani spotkali się w księgarniach w całej Polsce, by wspólnie odliczać czas do premiery książki „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”. Sprzedaż ruszyła równo o północy. Z tej okazji w salonach Empik rozdawano również specjalne wydanie „Proroka Codziennego”.

Jak podają organizatorzy, tej magicznej nocy w największych Empikach w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Rzeszowie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku stawiły się tysiące, o ile nie dziesiątki tysięcy wielbicieli świata czarodziejów wykreowanego przez J.K. Rowling. W salonie w Arkadii, gdzie odbywała się główna impreza, po wybiciu godziny 24:00 sprzedawano jedną książkę średnio co cztery sekundy.

8-harry-potter-premiera-2

Pokazy szkoły magii, różdżki, czarodzieje, specjalna scenografia to tylko niektóre z niespodzianek, jakie przygotowano na ten wyjątkowy zjazd mugoli. Na główną premierę w stołecznej Arkadii można było dojechać specjalnym londyńskim double-duckerem albo przylecieć na miotle. O północy pierwszy rozdział scenariusza przeczytał aktor Rafał Królikowski.

8-harry-potter-premiera-3

Najświeższe wiadomości ze świata czarodziejów obwieściło specjalne wydanie „Proroka Codziennego”, które rozdawano w salonach Empik. W okolicznościowym numerze najpopularniejszej wśród czarodziejów gazety można było przeczytać wywiad, jaki niesławna Rita Skeeter przeprowadziła z dorosłym już Harrym Potterem, a także znaleźć: doniesienie o niecodziennej decyzji Tiary Przydziału odnośnie syna Harry?ego, Albusa, przepis na czekoladowe żaby, psychotest oraz garść zabaw i ogłoszeń. Ci, którzy nie mieli okazji pojawić się na premierze, mogą zapoznać się z zawartością gazety poniżej.

„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to ósma historia w serii i pierwszy autoryzowany spektakl teatralny o przygodach nie tak małego już czarodzieja oraz jego najbliższych. Akcja książki toczy się dziewiętnaście lat po wydarzeniach opisanych w siódmym tomie serii, „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Po zakończeniu nauki w Hogwarcie losy głównego bohatera wciąż pozostają skomplikowane. Na Harry?ego Pottera, zapracowanego urzędnika Ministerstwa Magii, męża i ojca trójki dzieci, czekają nowe wyzwania. Powracające widma przeszłości i kłopoty z nastoletnim synem nie pozwolą bohaterowi spocząć na laurach. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn będą musieli stawić czoła niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony.

8-harry-potter-premiera-4

Choć na okładce nowej książki najbardziej rzuca się w oczy nazwisko J.K. Rowling, należy pamiętać, że to nie ona napisała scenariusz sztuki „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”, lecz dramaturg Jack Thorne. Zanim jednak zabrał się do pracy i rozpisania dialogów, spotykał się z pisarką i reżyserem teatralnym Johnem Tiffanym, aby wspólnie wymyślić fabułę. „Rozplanowanie wszystkiego zajęło około sześciu miesięcy. Za każdym razem to było jakbyśmy robili jeden duży krok wprzód i jeden lub dwa małe kroki do tyłu. Jo mówiła: 'To zdaje się w porządku, a to nie'” – opowiada Thorne.

8-harry-potter-premiera-5

Dramaturg przyznaje, że podczas pracy nad scenariuszem czytał w kółko książki o Harrym Potterze, aby jak najwierniej oddać w dialogach ducha poprzednich historii. Podobne zadanie spoczęło na nowych tłumaczach, Piotrze Budkiewiczu i Małgorzacie Hesko-Kołodzińskiej, którzy dokonując przekładu „Harry’ego Pottera i Przeklętego Dziecka”, brali pod uwagę nazewnictwo obecne w siedmiotomowej sadze tłumaczonej przez Andrzeja Polkowskiego.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

8-harry-potter-premiera-6

fot. Piotr Herzog

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy