banner ad

Tess Gerritsen pozwała Warner Bros za filmową „Grawitację”

6 maja 2014

Tess_Gerritsen_Warner
Bestsellerowa autorka thrillerów i kryminałów Tess Gerritsen złożyła pozew przeciwko wytwórni Warner Bros. Pisarka twierdzi, że scenariusz nagrodzonego siedmioma Oscarami filmu „Grawitacja” opiera się częściowo na jej powieści o tym samym tytule, która ukazała się w 1999 roku.

Autorka powieściowej „Grawitacji” domaga się od studia Warner Bros. wynagrodzenia za prawa do ekranizacji plus odszkodowania za naruszenie umowy. Chce także, aby w napisach znalazła się adnotacja: „na podstawie książki Tess Gerritsen”.

Jak wyjaśniła pisarka w oświadczeniu opublikowanym na swoim blogu, pozew nie dotyczy naruszenia praw autorskich, lecz niewywiązania się z umowy. W 1999 roku Gerritsen sprzedała prawa do ekranizacji „Grawitacji” studiu filmowemu New Line Productions. Mimo, że projekt znajdował się dopiero w fazie rozwoju, autorka napisała szereg dodatkowych scen, które miały być wykorzystane w filmie. Projekt jednak porzucono w 2002 roku.

W 2008 roku New Line Production zostało wykupione przez Warner Bros. Kiedy na ekrany kin wszedł film „Grawitacja” na podstawie scenariusza Alfonso Cuaróna, pisarka nie wierzyła, iż może on mieć coś wspólnego z jej powieścią, chociaż posiadał ten sam tytuł, miejsce akcji i ogólne założenia fabuły. W lutym 2014 roku otrzymała jednak zaskakującą informację z wiarygodnego źródła, że co najmniej jedna osoba, która odgrywała ważną rolę przy projekcie ekranizacji jej powieści była powiązana z produkcją „Grawitacji” i mogła być zaznajomiona z jej powieścią.

Gerritsen jest teraz przekonana, że podobieństwa nie są jedynie przypadkowe. W związku z tym zdecydowała się podjąć działania prawne. Zgodnie z umową, jeśli film zostanie zrealizowany, pisarka miała otrzymać 2,5% zysków netto z biletów w kinach, sprzedaży płyt DVD i emisji telewizyjnych. Biorąc po uwagę astronomiczne kwoty, jakie „Grawitacja” zarobiła (716 milionów dolarów),  Gerritsen może się spodziewać wypłaty rzędu 17 milionów dolarów. Oczywiście pod warunkiem, że uda jej się wygrać w sądzie.

Tess_Gerritsen_Warner-2

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film, newsy