Terry Pratchett pracował przed śmiercią nad kolejnymi powieściami o Świecie Dysku

28 sierpnia 2015

pratchett-pracowal-nad-powiesciami
Przy okazji publikacji „Korony Pasterza”, nowej i zarazem ostatniej powieści ze „Świata Dysku”, sekretarz Terry?ego Pratchetta zdradził, że pisarz do samego końca pracował nad nowymi powieściami, które miały wchodzić w skład tego popularnego cyklu.

„Istnieje dziesięć tytułów, które znam, oraz fragmenty innych drobiazgów” ? oznajmił w rozmowie z BBC sekretarz pisarza, Rob Wilkins. Wynikało to z trybu pracy Pratchetta, który często z dużym wyprzedzeniem myślał o kolejnych powieściach. W posłowiu do „Korony Pasterza” Wilkins wyjawił pomysły czterech z nich. W pozostawionych notatkach znaleźć można zarys historii opowiadającej o tym, „jak starzy mieszkańcy Kanionów Zmroku rozwiązują zagadkę zaginionego skarbu i pomimo zawodzącej ich pamięci pokonują Mrocznego Pana”. Jak się zdaje, w powieści tej autor chciał nawiązać do własnej choroby.

W archiwach można znaleźć także notatki o zupełnie nowych miejscach w Świecie Dysku. Oprócz wspomnianych już Kanionów Zmroku jest też „tajemnicza kryształowa jaskinia i mięsożerne rośliny na Mrocznym Niekontynencie”.

Kolejnym pomysłem jest szkic historii z młodym funkcjonariuszem Feeneyem Upshotem ze Straży znanym z powieści „Niuch”. Miał to być kryminał, w którym konstabl rozwiązuje morderstwo, do jakiego doszło w społeczności przyzwoitych i szczerych goblinów. Wśród niedokończonych projektów znalazła się także druga powieść z Zadziwiającym Maurycym.

Niestety córka pisarza Rhianna nie pozostawia żadnych wątpliwości, że po „Koronie Pasterza” nie należy się spodziewać żadnych kolejnych powieści ze „Świata Dysku”. Ani ona sama, ani nikt inny nie dokończy rozpoczętych przez Terry?ego projektów.

Premiera „Korony Pasterza”, która odbyła się o północy ze środy na czwartek w całej Wielkiej Brytanii, przyciągnęła do księgarń rzesze fanów, którzy po raz ostatni mieli możliwość cieszenia się nową pozycją z uwielbianego cyklu.

[ks]
źródło: BBC, The Guardian

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy