banner ad

Terry Pratchett: gdy umrę, cykl „Świat Dysku” będzie kontynuowała moja córka

15 listopada 2012


Autor „Świata Dysku” Terry Pratchett chce, aby po jego śmierci cykl kontynuowała córka, scenarzystka gier komputerowych i pisarka Rhianna Pratchett.

W wywiadzie udzielonym w ten weekend magazynowi „New Statesman” Pratchett opowiedział o swoich coraz poważniejszych kłopotach zdrowotnych. Od kiedy zdiagnozowano u niego w 2007 roku rzadką odmianę choroby Alzheimera pisarz poważnie podupadł na zdrowiu. Z uwagi na fakt, że stracił możliwość korzystania z klawiatury, ostatnie cztery książki powstały w całości dzięki programowi Talking Point, który umożliwia dyktowanie tekstu na komputer, oraz przy współudziale wieloletniego asystenta Roba Wilkinsa. Wcześniej w tym miesiącu Pratchett doznał migotania przedsionków na tylnym siedzeniu nowojorskiej taksówki. Umarłby, gdyby nie natychmiastowa resuscytacja krążeniowo-oddechowa dokonana przez asystenta, który klęczał na tylnym siedzeniu samochodu, trzymając palce w gardle pisarza.

Lekarze w szpitalu powiedzieli, że zaburzenie pracy serca spowodowane było przez skumulowany efekt leków, które zostały mu przepisane z powodu wysokiego ciśnienia krwi. Nie bez wpływu był również napięty harmonogram zwiedzania miasta.

Trudno się dziwić, że schorowany pisarz coraz poważniej myśli o przyszłości swojego popularnego cyklu powieściowego, co jednocześnie wiąże się z zapewnieniem przyszłości swej jedynej córce, gdyż Pratchett chce, aby to Rhianna kontynuowała serię, kiedy jego zabraknie. Zapewnił dziennikarkę, że „Świat Dysku jest bezpieczny w rękach mojej córki”.

Rhianna już obecnie pełni ważną rolę w działalności literackiej ojca. Współpracuje z nim w nowo założonej multimedialnej firmie producenckiej Narrativia, która ma sprawować wyłączną opiekę nad wszystkimi dziełami Pratchetta przenoszonymi na ekran filmowy i telewizyjny, media cyfrowe oraz nadzorować sprzedaż gadżetów. Kobieta będzie m.in. jednym ze współscenarzystów serialu „The Watch”, kontynuującego historie zebrane w powieściach o Straży Miejskiej Ankh-Morpork.

Chociaż Rhianna ma na swoim koncie kilka dokonań prozatorskich oraz miniserię komiksową, znana jest przede wszystkim jako autorka scenariuszy do gier komputerowych. Współpracowała m.in. przy tak popularnych tytułach jak „Tomb Raider” czy „Mirror’s Edge”. Czy z równie dobrym skutkiem poradzi sobie w Świecie Dysku? Pratchett jest przekonany, że tak, bo Rhianna dorastała w towarzystwie tworzonych przez niego powieści i zna je na wylot.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy