banner ad

Terry Brooks napisze zakończenie cyklu o „Shannarze” (co nie znaczy, że już nigdy nie powróci do Czterech Krain)

26 grudnia 2016


Amerykański pisarz Terry Brooks po czterech dekadach zdecydował się napisać zakończenie swego popularnego cyklu fantasy o „Shannarze”. Pierwsza z trzech książek zamykających serię ukaże się w czerwcu 2017 roku.

„Mój pierwotny plan zakładał, że będę żył wiecznie, ale odkryłem, że prawdopodobnie do tego nie dojdzie, a ja nie chcę być jednym z tych autorów, których seria, po ukazywaniu się przez tak długi czas, będzie na końcu pisana przez kogoś innego. Postanowiłem więc, że nadszedł moment, aby przynajmniej napisać zakończenie, bo mam je w głowie już od wielu, wielu lat” – powiedział Brooks w rozmowie z „Entertainment Weekly”.

Autor zamierza wydać trzy powieści zamykające fabułę serii. Pierwsza z nich jest już napisana i trafi do księgarń w czerwcu 2017 roku. Kolejna, nad którą prace są mniej więcej w połowie, ukaże się w 2018 roku. Brooks tworzy zazwyczaj jedną książkę rocznie, toteż finał cyklu o „Shannarze” czytelnicy poznają w 2019 roku. Warto jednak w tym miejscu zastrzec, że napisanie zakończenia wcale nie oznacza, że pisarz nigdy nie powróci do Czterech Krain, aby przybliżyć na przykład wcześniejsze wydarzenia. Po prostu chce być spokojny, że nie zdarzy się sytuacja, jak u Franka Herberta czy Roberta Jordana, gdy ktoś inny kończy historię za niego. Tym bardziej że pomysł na zakończenie ma w głowie od dawna.

„Jeśli zechcę wrócić i wypełnić pewne luki, które pozostawiłem za sobą po drodze, lub napisać więcej opowieści o poszczególnych bohaterach, mogę to zrobić, ale nie będę czuł się w żaden sposób zobowiązany do tego, jeśli nie nabiorę ochoty” ? wyjaśnił Brooks.

Pierwsza część serii zatytułowana „Miecz Shannary” ukazała się w 1977 i choć spotkała się z krytyką części miłośników fantastyki za zbyt liczne podobieństwa do ?Władcy Pierścieni? Tolkiena, osiągnęła komercyjny sukces i była pierwszą powieścią fantasy w historii, która zagościła na liście bestsellerów „New York Timesa”. Brooks nigdy nie wypierał się inspiracji Śródziemiem. Jak mówił, marzyło mu się stworzenie cyklu, który łączyłby przygodowy charakter dzieł Waltera Scotta, Alexandre Dumasa czy Roberta Louisa Stevensona z magiczno-baśniowym światem Tolkiena. Na podstawie cyklu Brooksa stacja MTV realizuje obecnie serial młodzieżowy „Kroniki Shannary”. Książki wznawia wydawnictwo Replika.

[am]
fot. Terry Brooks/Instagram
źródło: Entertainment Weekly

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy