Tych książek najczęściej próbowano zakazywać w USA w 2016 roku. Po raz pierwszy na liście tytuł nie ze względu na treść, lecz autora

15 kwietnia 2017


Jak co roku, Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek opublikowało listę tytułów, których najczęściej próbowano zakazywać w bibliotekach publicznych i szkolnych w USA. Tym razem nie ma wśród nich Biblii, za to pierwszy raz do dziesiątki trafiła książka, której to nie treść wzbudzała czyjeś obiekcje, lecz autor. Chodziło o Billa Cosby’ego.

Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek od 1990 roku kompiluje listę na podstawie ilości zgłoszeń, jakie napływają z całych Stanów na temat osób bądź grup osób, które żądają usunięcia jakiegoś tytułu z półek bibliotek publicznych i szkolnych lub z programu nauczania, bo mowa tu o książkach, które rzekomo mogą zagrażać dzieciom i młodzieży. Większość podejmowanych prób nie kończy się sukcesem „dzięki nauczycielom, bibliotekarzom, autorom, a nawet dzieciom, które buntują się przeciw cenzurze w bibliotekach”. Mimo tego z półek znika jakieś 10% książek, które wzbudzają kontrowersje ? w tym roku spotkało to aż pięć na dziesięć najpopularniejszych tytułów na liście. „Każde żądanie usunięcia książki eliminuje prawo głosu autorów tych historii i odrzuca potrzeby czytelników, którzy na stronach tych książek odnajdują siebie” – czytamy w raporcie.

W minionym roku na adres Biura ds. Wolności Intelektualnej spłynęły 323 doniesienia o próbach zakazywania książek. To o kilkadziesiąt więcej niż w 2015 roku, ale i tak w żadnym stopniu nie oddaje skali zjawiska. Szacuje się bowiem, że 82-97% żądań usunięcia książek nadal nie jest zgłaszanych. Obiekcje wobec poszczególnych tytułów najczęściej mieli rodzice (42%), patroni i sponsorzy bibliotek oraz szkół (37%), administracja lub rada szkolna (10%), bibliotekarze lub nauczyciele (8%), grupy polityczne lub religijne (2%), władze (2%). Inni niezdefiniowani obejmowali 5%.

Najczęstszym powodem cenzurowania była tematyka publikacji związana z LGTBQ, którą część dorosłych uznała za niewłaściwą dla młodych odbiorców. Inny pojawiający się regularnie zarzut dotyczył śmiałych scen seksualnych. Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek przyznało, że dostrzega problem z oznakowaniem książek, które redukuje całą zawartość niektórych książek do pojawiających się w nich treści seksualnych.

Po raz pierwszy w historii na liście znalazł się tytuł, którego obecność na półkach z literaturą dla dzieci kwestionowano nie ze względu na zawartość, lecz osobę autora. Mowa o Billu Cosbym, wobec którego toczy się proces o molestowanie seksualne, jakiego miał się dopuścić na wielu kobietach. Jest to o tyle zaskakujące, że ? jak powiedział James LaRue kierujący Biurem ds. Wolności Intelektualnej – „można nie zgadzać się z autorem jako osobą”, ale jego seria książek dla dzieci „nie ma z tym nic wspólnego”. Co więcej, „School Library Journal” zauważa, że „choć jego pisanie nie jest niczym nadzwyczajnym, to jednak Cosby posiada dobrą orientację na temat tego, jak wygląda świat oglądany oczami dziecka”, stąd też książki przez niego napisane są bardzo chętnie czytane przez małoletnich odbiorców.

Wprawdzie Cosby jest pierwszym autorem, który znalazł się na liście dziesięciu najczęściej zakazywanych książek ze względu na swoją osobę, a nie treść dzieła, to jednak występują też inni autorzy literatury dziecięcej, którzy byli i są krytykowani za swoje poglądy i zachowania. Wśród klasyków można wymienić chociażby T.S. Eliota, Roalda Dahla, Edith Wharton i Dr. Seussa.

Poniżej prezentujemy listę dziesięciu książek, których najczęściej próbowano zakazywać w 2016 roku:

1. Mariko Tamaki i Jillian Tamaki „This One Summer”
Powody: postacie LGTB, zażywanie narkotyków, przekleństwa, a także śmiałe sceny seksualne oraz tematyka dla dojrzalszych odbiorców.

2. Raina Telgemeier „Drama”
Powody: postacie LGTB, śmiałe sceny seksualne, napastliwość ideologiczna.

3. Alex Gino „George”
Powody: występuje transgenderowe dziecko, seksualność nieodpowiednia dla wieku odbiorców.

4. Jessica Herthel i Jazz Jennings „I Am Jazz”
Powody: występuje transgenderowe dziecko, edukacja seksualna, niewłaściwy język, obraźliwe poglądy.

5. David Levithan „Two Boys Kissing”
Powody: okładka z dwoma całującymi się chłopcami, treści LGBT o charakterze seksualnym.

6. John Green „Szukając Alaski”
Powody: scena seksu mogąca zachęcić uczniów do ?eksperymentów seksualnych?.

7. Matt Fraction i Chip Zdarsky „Big Hard Sex Criminals”
Powody: śmiałe sceny seksualne.

8. Chuck Palahniuk „Make Something Up: Stories You Can?t Unread”
Powody: przekleństwa, śmiałość seksualna, „obrzydliwa i ordynarna”.

9. Bill Cosby i Varnette P. Honeywood „Little Bill Books”
Powody: ze względu na seksualne oskarżenia skierowane przeciwko autorowi.

10. Rainbow Rowell „Eleanora i Park”
Powody: obraźliwe słownictwo.

[am,aw]
źródło: American Library Association

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy