banner ad

Tardi odmówił przyjęcia Legii Honorowej

9 stycznia 2013


Jeden z najsłynniejszych frankofońskich autorów komiksowych, Jacques Tardi, odmówił przyjęcia Legii Honorowej, najwyższego odznaczenia nadawanego przez państwo francuskie, twierdząc, że nie przyjmuje żadnych nagród od instytucji politycznych.

Kiedy twórca dowiedział się, że ma otrzymać medal, wystosował oświadczenie, w którym stwierdził: „Jako, że jestem zażarcie przywiązany do swojej wolności myślenia oraz kreatywności, nie chce dostawać czegokolwiek ani od tego rządu, ani od innej władzy politycznej. Dlatego więc z całą stanowczością odmawiam przyjęcia tego medalu”.

66-letni Tardi to jeden z najwyżej cenionych francuskich artystów komiksowych, dwukrotny laureat nagrody Eisnera. Do jego najbardziej znanych dzieł należy wydany w Polsce przez wydawnictwo Egmont „Krzyk ludu”, opowiadający o wybuchu Komuny Paryskiej. Tardi stworzył również postać Ad?li Blanc-Sec, dziennikarki i pisarki, która przeżywa nadprzyrodzone przygody przed i po I wojnie światowej. W 2010 roku komiksy o Adeli przeniósł na duży ekran reżyser Luc Besson.

Legia Honorowa to wyróżnienie ustanowione w 1802 roku przez Napoleona. Przyznawane jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia. Dotychczas medal otrzymali m.in. tacy wybitni twórcy, jak: Jean Cocteau, Salvador Dali, Jorge Luis Borges, Gabriel García Márquez, Victor Hugo oraz wielu innych.

fot. Georges Seguin

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy