banner ad

Tak wyglądał prawdziwy Herkules Poirot?

20 maja 2014

prawdziwy-poirot
Michael Clapp, emerytowany dowódca brytyjskiej marynarki, wierzy, że odnalazł pierwowzór Herkulesa Poirot, prywatnego detektywa stworzonego przed ponad 90 laty przez Agathę Christie.

Prawdziwym Poirot ma być Jacques Hamoir, emerytowany belgijski żandarm, który uciekł z kraju w 1914 roku w obliczu nadciągających wojsk niemieckich i udał się do Anglii – tak samo, jak zrobił bohater kryminałów Agathy Christie. 57-letni Hamoir wraz z 17-letnim synem, Lucienem, pojechał do Exeter w hrabstwie Devon, aby spotkać się z Alice Graham Clapp, wolontariuszką, która w trakcie pierwszej wojny światowej pomogła około 500 Belgom znaleźć miejsce do zamieszkania. Kobieta zakwaterowała dwójkę uchodźców w miejscowości Torquay w domu pani Potts Chatto. Tak wynika z informacji, jakie znalazł w prowadzonym przez nią rejestrze jej wnuk, Michael Clapp.

Szukając dalszych informacji o działalności swej babki, znalazł w muzeum w Torquay starą gazetę. Zamieszczono w niej artykuł o jednym ze spotkań, które zorganizowała w swym domu pani Potts Chatto. Zbierano wówczas pieniądze i odzież dla belgijskich uchodźców. Jego uwagę przykuła informacja o młodej dziewczynie, która grała podczas spotkania na pianinie. Okazała się nią 24-letnia Agatha Christie, której rodzina mieszkała niedaleko w innym dużym domu. Zważywszy na to, że w tym czasie u pani Chatto mieszkał Jacques Hamoir, dla którego między innymi była urządzana zbiórka, jest wysoce prawdopodobne, że żandarm poznał przyszłą pisarkę.

Christie nigdy nie ujawniła, kto zainspirował ją do stworzenia postaci Herkulesa Poirot. Przyznała jedynie, że w jej rodzinnej miejscowości mieszkało wielu belgijskich uchodźców. Jak jednak twierdzi Michael Clapp wszystko wskazuje, że to właśnie Jacques Hamoir był pierwowzorem słynnego detektywa. Zgadza się nie tylko wiek i pochodzenie, ale również zawód, jaki obydwaj wykonywali w ojczystym kraju.

Dzięki pomocy belgijskich archiwistów udało się ustalić, że pan Hamoir stracił w Anglii syna, a po wojnie powrócił do Belgii, gdzie w trakcie wojny przebywał jego żona i córka. Mieszkał w Herstal aż do śmierci w wieku 86 lat w 1944 roku. Jego córka wyszła za mąż, ale nie udało się jeszcze ustalić, czy miała jakieś potomstwo.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy