Tak wyglądał pogrzeb Stanisława Lema w świecie z „Cyberiady”. Turecki animator składa hołd polskiemu pisarzowi

27 marca 2017


27 marca przypada 11. rocznica śmierci Stanisława Lema, polskiego pisarza, który przez wielu czytelników i krytyków z całego świata wliczany jest w poczet najwybitniejszych twórców literatury fantastycznonaukowej. W sieci pojawił się krótki filmik animowany stanowiący swoisty hołd dla naszego mistrza.

Komputerowa animacja opracowana przez tureckiego artystę Polata Yarisciego pokazuje, w jaki sposób śmierć Stanisława Lema została przyjęta w wykreowanym przez niego świecie robotów z „Cyberiady”. Na ekranie możemy obserwować żałobny pochód robotów z trumną, w której najprawdopodobniej znajduje się ciało pisarza.

„Na potrzeby animacji użyłem dwóch rodzajów postaci ? męskich i żeńskich robotów, a także ogromnego 'średniowiecznego’ czołgu. Odwołuję się do rysunków Daniela Mroza, zmarłego w 1993 roku polskiego rysownika, scenografa, ilustratora niektórych dzieł Stanisława Lema. Oparłem się na dwóch rysunkach jego autorstwa z 'Cyberiady’. Zgodę na ich wykorzystanie udzieliła mi zarówno oficjalna strona internetowa Stanisława Lema, jak i Łucja Mróz-Raynoch, córka Daniela Mróza” – informuje Polat Yarisci.

„Cyberiada” to cykl opowiadań, które Lem osadził w świecie zamieszkiwanym w większości przez antropomorficzne roboty. Krótkie historyjki o humorystycznym zabarwieniu przedstawione zostały w quasi-średniowiecznym anturażu. Pisząc „Cyberiadę” Lem odnosił się nie tylko do bajkowej narracji (obecność smoków, rycerzy i księżniczek), ale również kwestii związanych ze szczęściem czy istnieniem społeczności idealnej. Nie zabrakło również problematyki śmierci, którą w świecie „Cyberiady” można było jednak łatwo ominąć, a to dzięki naprawom.

Poniżej możecie zobaczyć animację Polata Yarisciego zatytułowaną „Śmierć Stanisława Lema”:

[mw]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy