banner ad

Tak wyglądał pierścień, który zainspirował Tolkiena do napisania „Hobbita”

3 kwietnia 2013


Znajdujący się na zdjęciu powyżej ogromny, dwunastogramowy złoty pierścień rzymski, na który przed laty nałożono klątwę, odegrał w literaturze niebagatelną rolę – stał się inspiracją dla J. R. R. Tolkiena do napisania ?Hobbita? i ?Władcy Pierścieni?.

Historycy uważają, że pierścień został prawdopodobnie znaleziony w 1785 roku przez rolnika w pobliżu Silchester, w hrabstwie Hampshire w południowej Anglii. Zakłada się, że rolnik sprzedał znalezisko rozmiłowanej w historii zamożnej rodzinie Chute?ów zamieszkującej posiadłość The Vyne. Kilkadziesiąt lat później 160 kilometrów dalej natrafiono na tabliczkę, która sugeruje, że właścicielem pierścienia był Rzymianin imieniem Silvianus. Pierścień został mu skradziony, dlatego rzucił klątwę na złodzieja (wymienia jego imię) i jego rodzinę, dopóki ten nie odniesie przedmiotu do świątyni rzymskiego boga Nodensa.

Tolkien, który pracował jako profesor anglistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, studiował historię pierścienia na dwa lata przed przystąpieniem do prac nad ?Hobbitem?. Badacze literatury twierdzą, że przedmiot był jedną z inspiracji dla Jedynego Pierścienia, który Bilbo Baggins znalazł w jaskini Golluma, i którego zniszczenie stało się osią fabularną ?Władcy Pierścieni?.

Do ubiegłego wieku rzymski pierścień znajdował się w kolekcji rodziny Chute?ów, ale po wojnie wraz z posiadłością został przekazany National Trust. Od wczoraj mogą go obejrzeć wszyscy zwiedzający The Vyne.

fot. National Trust

Tagi: , , ,

Kategoria: newsy