banner ad

Tak wyglądał odpowiednik dzisiejszego czytnika, czyli pierwsza mobilna biblioteczka

17 grudnia 2014

pierwsza-mobilna-biblioteczka
Bibliotekarze z Uniwersytetu w Leeds natrafili w archiwach na jedną z pierwszych, o ile nie pierwszą mobilną biblioteczkę w historii. Na długo przed wymyśleniem czytników, smartfonów i tabletów był to jedyny sposób, aby miłośnicy literatury mogli zabrać ze sobą w podróż sporą ilość książek.

Mobilna biblioteczka mieściła się w drewnianej skrzynce wielkości dużego atlasu, oprawionej w brązową skórę indyczą. Wewnątrz znajdowały się trzy półki z niewielkimi książkami z zakresu historii, poezji, teologii i filozofii, m.in. dzieła Cycerona, Wergiliusza, Owidiusza, Horacego, Seneki i Juliusza Cezara.

Obecnie możliwość korzystania z niezliczonej ilości tytułów ma w podróży każdy, kto posiada bezprzewodowy dostęp do Internetu, ale na początku XVII wieku w Anglii jedynie cztery rodziny miały szczęście posiadać tak wyjątkowy artefakt. Wykonanie pierwszego z nich angielski parlamentarzysta William Hakewill zlecił w 1617 roku z myślą o obdarowaniu biblioteczką swojego przyjaciela. Prezent najwyraźniej się sprawdził, ponieważ w ciągu kolejnych pięciu lat Hakewill zlecił wykonanie trzech następnych mobilnych biblioteczek.

Mobilna biblioteczka z 1617 roku wraz z innymi eksponatami zgromadzonymi w zbiorach uniwersyteckiej biblioteki trafi pod koniec 2015 roku na wystawę w nowo wybudowanej galerii, którą udało się ukończyć dzięki dotacji w wysokości 1,3 miliona funtów.

[am]
źródło: Daily Mail

Tematy: ,

Kategoria: newsy