banner ad

Tak wygląda pierwszy rysunek komiksowy Billa Wattersona od prawie 20 lat!

27 lutego 2014

Stripped-Watterson-1
Bill Watterson, autor popularnej serii „Calvin i Hobbes”, a przy tym jeden z największych samotników we współczesnej literaturze i komiksie, opublikował pierwszy nowy rysunek komiksowy od niemal 20 lat.

Ilustracja przedstawiająca autora stripów komiksowych, który na widok tytułu w gazecie głoszącego koniec prasy z przerażenia wyskakuje  z ubrań, zdobi plakat filmu dokumentalnego pt. „Stripped”. Obraz w reżyserii Fredericka Schroedera i Dave?a Kelletta określany jest mianem listu miłosnego do pasków komiksowych, które publikowane są w gazetach od początku XX wieku. W filmie najwybitniejsi twórcy mówią o niepewnej przyszłości komiksu gazetowego w obliczu wieszczonego od jakiegoś czasu końca prasy drukowanej.

Unikający kontaktu z mediami autor „Calvina i Hobbesa” przyznał w krótkim komentarzu dla „Washington Post”, że zgodził się przyjąć propozycję reżyserów, bo „zapowiadała się zabawnie i być może była czymś, czego ludzie oczekują”, dlatego „postanowił spróbować”.

„Dave (Kellet ? przyp. red) wysłał mi wstępnie zmontowany film, więc odkurzyłem pajęczyny z mojej butelki z atramentem” ? napisał Watterson. W ten oto sposób narodził się rysunek, jakiego nigdy nie zobaczylibyśmy w serii komiksów o sześcioletnim Calvinie i jego pluszowym tygrysie – nie dość, że przedstawia dorosłego, to na dokładkę bez ubrania.

Plakat do filmu „Stripped” to pierwszy rysunek komiksowy legendarnego autora od 1995 roku, kiedy to – nie bacząc na ogromną popularność swoich dzieł – zdecydował się zaprzestać rysowania komiksów i w zupełności odciął się od mediów. Nie udziela wywiadów (z małymi wyjątkami), nikt nie wie, jak obecnie wygląda, a jedyne dostępne zdjęcia pochodzą sprzed ponad dwudziestu lat. Wattersonowi zdarzyło się wprawdzie narysować techniką malarską dosłownie jeden niewielki obraz na aukcję charytatywną, nigdy jednak, aż do teraz, nie ujawnił żadnego nowego rysunku komiksowego.

To jednak nie koniec niespodzianek, jakie szykują dla nas twórcy filmu „Stripped”. Otóż Watterson zgodził się udzielić im krótkiego wywiadu i jego głos będziemy mogli usłyszeć w dokumencie. Fragment wypowiedzi autora znajduje się również w zwiastunie filmu, który prezentujemy poniżej:

Tu zaś możecie zobaczyć w pełnej krasie plakat stworzony przez Wattersona:

Stripped-Watterson-2

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy