banner ad

Sztuczna inteligencja wybierze potencjalny bestseller w konkursie literackim

2 września 2019


Organizatorzy Targów Książki we Frankfurcie, które odbędą się w dniach 16-20 października, stopniowo ujawniają program imprezy. Uczestników czekają liczne atrakcje, między innymi finał konkursu na wydanie powieści, w którym rolę jurora pełni sztuczna inteligencja.

Konkurs przeprowadzała firma QualiFiction z Hamburga, która opracowała program LiSA (Literature Screening & Analytics). Jest to narzędzie służące do analizy tekstów. Jak przekonują twórcy, wskazuje ono potencjalny bestseller z 78-procentową dokładnością, a wskaźnik ten cały czas rośnie. W ciągu 60 sekund program oparty na sztucznej inteligencji analizuje dzieło m.in pod kątem dominującej tematyki, klimatu, stylu, a nawet wyłania grupę docelową.

Aby wypromować swoje narzędzie, firma QualiFiction postanowiła zorganizować konkurs literacki. Nagrodą jest wydanie książki. Nadesłane manuskrypty ocenia program LiSA, a nie kapituła, jak to ma miejsce w przypadku innych tego typu konkursów. Czy sztuczna inteligencja okaże się lepszym jurorem od człowieka? O tym przekonamy się już niebawem. Laureata lub laureatkę konkursu poznamy 17 października o godzinie 15:00 na dużej scenie podczas Targów Książki we Frankfurcie. Później zwycięskie dzieło czeka długa droga na półki księgarń i do serc czytelników.

[am]
fot. Patrick Hoesly/Flickr

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy