banner ad

Szkolna bibliotekarka, która zmieniła życie Billa Gatesa

30 sierpnia 2016

bill-gates-o-bibliotekarce-1
Szkolna bibliotekarka może zmienić twoje życie. Dowodzi tego przykład Billa Gatesa. Założyciel Microsoftu i najbogatszy człowiek na świecie po raz pierwszy opowiedział publicznie o Blanche Caffiere, kobiecie, która podzieliła się z nim swoją miłością do książek i podsyciła jego pasję do nauki w trudnym okresie dorastania.

Kiedy spotkali się po raz pierwszy, Blanche Caffiere była elegancką i sympatyczną bibliotekarką w średnim wieku pracującą w szkole podstawowej View Ridge w Seattle, zaś Bill Gates był nieśmiałym czwartoklasistą, który „rozpaczliwie próbował pozostać niezauważonym”, cierpiał na dysgrafię, a jego biurko tonęło w bałaganie. Nie przyznawał się także, że lubi czytać książki, bo wydawało mu się to fajnym zajęciem dla dziewczyn, a nie dla chłopaków.

„Pani Caffiere wzięła mnie pod swoje skrzydła i pomogła zaakceptować, że jestem bałaganiarzem i nerdem, który czyta dużo książek” ? napisał na swoim blogu Bill Gates. „Wyciągnęła mnie ze skorupy, dzieląc się swoją miłością do książek. Zaczęła zadawać pytania typu: ?Co lubisz czytać?? albo ?Czym się interesujesz?? Potem znalazła mi wiele książek – takich, które były bardziej wymagające niż powieści science fiction Toma Swifta, jakie czytałem w tym czasie. Na przykład podsunęła mi wspaniałe biografie, które sama czytała. Gdy kończyłem lekturę, znajdowała czas, by omówić je ze mną. ?Podobała ci się?? – pytała. ?Czemu? Czego się z niej dowiedziałeś??. Naprawdę słuchała, co miałem do powiedzenia. Przez te rozmowy o książkach w bibliotece oraz w klasie staliśmy się dobrymi przyjaciółmi” ? wspomina założyciel Microsoftu.

Młody Bill Gates.

Młody Bill Gates.

Bibliotekarka uzmysłowiła młodemu Billowi, że nauczyciele mają dużo wiedzy do przekazania. Zwykle nie obciążają uczniów poza to, co jest koniecznie, jeśli jednak się ich zapyta, odpowiedzi mogą okazać się wielce inspirujące. „Często pytałem moich nauczycieli o książki, które lubili czytać, sięgałem po nie, gdy miałem trochę wolnego czasu, a potem dzieliłem się swoimi przemyśleniami” ? opowiada Gates, przyznając, że teraz, kiedy patrzy wstecz, nie ma najmniejszych wątpliwości, że to czas spędzony z panią Caffiere wpłynął na jego miłość do książek i bibliotek oraz działalność filantropijną sprofilowaną właśnie w tym kierunku. „To zadziwiające, ile mocy może mieć jeden dobry człowiek w ukształtowaniu życia dziecka” ? konkluduje.

Blanche Caffiere przez ponad pół wieku pozostała aktywna zawodowo, pracując jako nauczycielka i bibliotekarka. Nigdy nie traciła zainteresowania drugimi, wychowując rzesze uczniów. W wieku 86 lat zadebiutowała jako pisarka, publikując wspomnienia o swojej przyjaźni z Betty MacDonald, autorką bestsellerowej książki „Jajko i ja”. W 2006 roku, z okazji setnych urodzin, Bill Gates podziękował kobiecie za istotną rolę, jaką odegrała w jego życiu, przesyłając na jej adres urodzinową kartkę. Blanche Caffiere zmarła niecały miesiąc później, a jej prochy, zgodnie z ostatnim życzeniem, zostały rozrzucone na terenie przystani Quartermaster na wyspie Vashon (Waszyngton), gdzie ? jak sama twierdziła ? miała dużo przyjaciół.

bill-gates-o-bibliotekarce-3

[am]
fot. Seattle Public Schools Archive, Paula Becker, OnInnovation
źródło: Gates Notes, Seattle Time

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy