Szczepan Twardoch w gronie europejskich pisarzy, którzy spotkają się z prezydentem Niemiec

8 listopada 2022

Szczepan Twardoch znajdzie się w gronie dziewięciu europejskich pisarzy i pisarek, z którymi spotka się prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Dwudniowe rozmowy odbędą się 10 i 11 listopada w Willi Hammerschmidt w Bonn i dotyczyć będą aktualnych wyzwań, jakie stoją przed Unią Europejską.

Jak przypomina Wydawnictwo Literackie, Szczepan Twardoch, którego najnowsza powieść „Chołod” trafiła kilka dni temu do księgarń, wielokrotnie zabierał głos na łamach niemieckojęzycznej prasy, między innymi w „Neue Züricher Zeitung”, „Die Welt” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, pisząc o stosunku Niemiec do rosyjskiej inwazji i nawołując do jak najszerszego wsparcia walczącej Ukrainy.

Dwudniowe rozmowy, w których pisarz weźmie udział, mają odbyć się pod hasłem „Europa w punkcie zwrotnym – słuchamy się nawzajem”. Głównym tematem będzie jedność i przyszłość Unii Europejskiej, zwłaszcza w obliczu kryzysów bezpieczeństwa i energetycznego wywołanych przez rosyjską wojnę w Ukrainie.

„Opowieści organizują zbiorową wyobraźnię, za którą następuje zbiorowy ludzki wysiłek. Rzadko zdarza się, aby politycy chcieli słuchać zawodowych tej wyobraźni organizatorów, pisarzy, tym bardziej cieszę się, że prezydent Niemiec chce w nasz głos wsłuchiwać się przez dwa dni. Jadę do Bonn z nadzieją na dyskusję, która odciśnie jakiś ślad na trudnej, międzynarodowej rzeczywistości naszych czasów” – skomentował Twardoch.

Obok Szczepana Twardocha z prezydentem Niemiec spotkają się: Colm Tóibín (Irlandia), Sjón (Islandia), Eugenijus Ališanka (Litwa), Zsófia Bán (Węgry), Nora Bossong (Niemcy), Francesca Melandri (Włochy), Amanda Michalopoulou (Grecja) i Cécile Wajsbrot (Francja).

Po napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku Frank-Walter Steinmeier był krytykowany za swoje związki z Rosją i wzmocnienie stosunków niemiecko-rosyjskich, w tym popieranie gazociągu Nord Stream 2. Jak przyznał później prezydent Niemiec, pomylił się w ocenie Putina. „Stawialiśmy na budowę mostów, w które Rosja już nie wierzyła i przed którymi ostrzegali nas nasi partnerzy” – mówił w kwietniu na spotkaniu z reporterami w Berlinie.

[am]
fot. i źródło: Wydawnictwo Literackie

Tematy: , ,

Kategoria: newsy