Swietłana Aleksijewicz laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2015!

8 października 2015

Swetlana_Alexijewitsch_nobel
Białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz wybrana została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2015 rok! Autorka jest czternastą kobietą, która otrzymała najbardziej prestiżowe wyróżnienie w literaturze.

W uzasadnieniu przyznania nagrody Akademia Szwedzka napisała, że Aleksijewicz została doceniona „za jej polifoniczne pisarstwo, będące pomnikiem cierpienia i odwagi w naszych czasach”. Nazwisko laureatki odczytała podczas dzisiejszej konferencji w gmachu sztokholmskiej giełdy nowa sekretarz Akademii Sara Danius.

Mieszkająca w Mińsku białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz pisze o pomijanej, wypieranej i nieprzedstawionej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w drugiej wojnie światowej, wojennych losach dzieci, codziennym życiu po upadku komunizmu. W swojej dotychczasowej karierze otrzymała już liczne międzynarodowe nagrody, w tym National Book Critics Circle, Pokojową Nagrodę im. Ericha Marii Remarque’a i Nagrodę Szwedzkiego PEN Clubu. To właśnie Szwedzki PEN Club zgłosił jej kandydaturę do Nobla.

Polscy czytelnicy mieli już okazję poznać takie książki Aleksijewicz, jak „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” (uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus), „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”, „Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy” oraz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” (kolejna Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego).

Na zdjęciu poniżej sekretarz Szwedzkiej Akademii, Sara Danius, podczas ogłaszania nazwiska laureata.

Swetlana_Alexijewitsch_nobel_2

[am]
fot. Elke Wetzig / Wikimedia Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy