banner ad

Suzanne Collins napisała książkę dla czterolatków o Wietnamie

3 grudnia 2012


Autorka bestsellerowej trylogii „Igrzyska śmierci” ogłosiła, że ukończyła prace nad nową książką obrazkową, która przeznaczona będzie dla dzieci od 4 roku życia. „Year of the jungle” to autobiograficzna opowieść oparta na wydarzeniach, kiedy ojciec pisarki, oficer Sił Powietrznych USA, służył w Wietnamie.

„Przez wiele lat obok mojego krzesła do pisania miałam taki mały wiklinowy koszyk, w którym znajdowały się kartki pocztowe, jakie mój tata wysyłał do mnie z Wietnamu, oraz zdjęcia pochodzące z tego okresu. Nigdy jednak nie mogłam wpaść na to, jak stworzyć z tego fabułę” ? napisała Collins w oświadczeniu opublikowanym na stronie wydawnictwa Scholastic. „Mogłaby to być bardzo piękna forma sztuki, lecz nadal odpychająca dla dziecka, co z kolei udaremniałoby sens stworzenia książki.”

Decyzja o napisaniu historii zapadła podczas lunchu z Jamesem Proimosem, autorem i ilustratorem książek dla dzieci, bliskim znajomym pisarki, który przed laty nakłonił ją do napisania pierwszej powieści. „Opowiadałam mu o tym pomyśle i on powiedział: 'To brzmi fantastycznie’. Spojrzałam na niego i zobaczyłam ten błysk fabuły w jego oczach, z jego rysunkami. To było jak otrzymanie klucza do zamkniętych drzwi. Więc wyrzuciłam z siebie: 'Chcesz to zrobić?’ Na szczęście odpowiedział 'Tak’.”

Zgodnie z zapowiedzią, Proimos wykona więc ilustracje do książeczki. „Jak mógłbym odmówić?” ? skomentował. „Pomysł, który wyłożyła mi przy burrito i mrożonej herbacie był genialny i niepodobny do żadnej innej książeczki z rysunkami, z jaką kiedykolwiek się spotkałem. Tekst jest poruszający i osobisty. To co Suzanne tak dobrze zrobiła, to wyrażenie skomplikowanych emocji oczami dziecka.”

„Year of the Jungle” to 40-stronicowa książeczka, która opowiadać będzie o małej dziewczynce imieniem Suzy oraz jej obawach związanych z wyjazdem ojca na wojnę. Dziewczynka zastanawia się, kiedy on wróci, czuje, że rodzic staje się dla niej coraz bardziej odległy przez to, że nie pojawia się na rodzinnych spotkaniach. Ojciec w końcu wraca, ale się zmienił, a córka musi się nauczyć, że kocha ją nadal tak samo.

W jednym z wywiadów Collins wyjaśniła, że jej ojciec był z wykształcenia historykiem i wielokrotnie rozmawiał o wojnie ze swoją rodziną. „Sądzę, że czuł ogromną odpowiedzialność i potrzebę, aby edukować swoje dzieci na ten temat. Często zabierał nas na pola bitwy albo w miejsca gdzie stały pomniki wojenne” ? powiedziała. „W zasadzie przez całe nasze życie słuchaliśmy o wojnie.”

„Year of the Jungle” to pierwsza książka Collins napisana od czasu wydanej w 2010 roku trzeciej i ostatniej części trylogii „Igrzyska śmierci”, która sprzedała się w nakładzie przekraczającym 50 milionów egzemplarzy. Światowa premiera najnowszej książeczki zapowiedziana została na 10 września 2013 roku.

Poniżej możecie zobaczyć okładkę książki:

fot. David Shankbone

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy