banner ad

Sue Townsend zapowiedziała koniec dzienników Adriana Mole’a

21 marca 2013


Adrian Mole, bohater serii książek pisanych w formie dziennika przez Sue Townsend, przechodzi na wcześniejszą emeryturę. Podczas spotkania z czytelnikami zorganizowanego w trakcie Oxford Literary Festival autorka zapowiedziała, że „w najlepszym razie” pojawią się jeszcze dwie części cyklu.

66-letnia autorka obawia się, że zdrowie nie pozwoli jej na pisanie kolejnych dzienników Adriana Mole’a. Od kiedy w 1999 roku zdiagnozowano u niej cukrzycę, Townsend straciła wzrok i obecnie porusza się jedynie na wózku inwalidzkim. To nie przeszkadzało jej jednak pisać kolejnych części. Niestety w ostatnie święta Bożego Narodzenia pisarka przeżyła udar, na skutek którego ma kłopoty z pamięcią i trudności z doborem słów.

Problemy ze zdrowiem sprawiły, że zapowiadana na ten rok premiera dziesiątego dziennika Adriana Mole’a musiała zostać przełożona. Townsend pozostaje nieugięta i zapewnia, że książka na pewno się ukaże. Zastrzegła jednak, że kolejna, nienapisana jeszcze część, będzie prawdopodobnie epilogiem serii.

Od czasu opublikowania w 1982 roku książki „Adrian Mole lat 13 i ?. Sekretny dziennik” cykl cieszy się ogromnym powodzeniem na całym świecie. Już w 1984 roku powstał na jego podstawie serial telewizyjny, a także sztuka teatralna i gra komputerowa. Do dzisiaj wszystkie dziewięć pamiętników neurotycznego bohatera przetłumaczono na 34 języki i sprzedano łącznie w 8 milionach egzemplarzy.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy