Studenci chcą kapsuł do spania w bibliotekach. Nowy pomysł na poprawienie komfortu w nauce?

28 grudnia 2016


Uczysz się długo w bibliotece i czujesz zmęczenie? Po co tracić czas na powrót do własnego łóżka, kiedy można zdrzemnąć się na miejscu! Z takiego założenia wyszli studenci Uniwersytetu w Edynburgu, którzy przegłosowali, żeby w uniwersyteckiej bibliotece zostały zainstalowane specjalne kapsuły, gdzie można odpoczywać od nauki.

Brak snu nie tylko wpływa na koncentrację i wydajność, ale jest też jedną z głównych przyczyn problemów ze zdrowiem psychicznym. Aby więc zadbać o swój komfort, studenci uczący się przez długie godziny w uniwersyteckiej bibliotece postanowili przekonać władze uczelni do zainstalowania w obiekcie nap podów, czyli kapsuł do spania podobnych do tych, jakie znaleźć można m.in. w biurach Google.

Idea jest taka, aby student mógł odpocząć od nauki na miejscu, bez konieczności udawania się do domu. Kapsuły ponoć świetnie się do tego celu nadają. Aby osoba korzystająca z urządzenia mogła bez większych kłopotów zasnąć, odtwarzana jest usypiająca muzyka. Nap pody mają również wbudowaną funkcję delikatnego budzenia opartą na sekwencjach z udziałem światła i wibracji.

Kapsuły nie mają zastąpić studentom pokoi akademickich, a tym samym służyć do całonocnego relaksu. Jest jednak mnóstwo osób korzystających z uczelni, które chodzą na zajęcia i pracują w weekendy, więc w zasadzie cały czas są niedospane. W takich okolicznościach siedzenie później przez długie godziny w bibliotece nad projektami na zajęcia nie zawsze się udaje, a czasu na powrót do domu i drzemkę nie starcza. Możliwość zdrzemnięcia się na miejscu wydaje się kuszącym rozwiązaniem. Dowodzą zresztą tego wyniki głosowania: spośród 1900 studentów biorących udział w ankiecie aż 84% opowiedziało się za wyposażeniem biblioteki w takie urządzenia. Teraz pozostaje im tylko poczekać na decyzję władz uczelni.

Trzeba jednak zauważyć, że nie wszyscy podzielają zachwyt głosujących. Niektórzy zwracają uwagę na fakt, że na uczelni, gdzie liczba studentów wynosi 28 tysięcy osób, zakup czterech drogich kapsuł (każda kosztuje około 10 tysięcy funtów) jest absurdem, bo nie pokryje to w żadnym stopniu zapotrzebowania. Są też tacy, którzy przewidują, że nap pody nie będą wykorzystywane do drzemki, lecz do sprośnych celów.

Studenci Uniwersytetu w Edynburgu nie są pierwszymi, którzy wypróbują kapsuły do spania w bibliotece. W sierpniu tego roku podobny program wprowadziła pilotażowo politechnika British Columbia Institute of Technology w Kanadzie.

A co wy sądzicie o pomyśle na drzemkę w bibliotece? Chcielibyście korzystać z podobnych kapsuł?

[aw,am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy