„Sto milionów dolarów” Lee Childa najczęściej wypożyczaną książką 2017/2018 w brytyjskich bibliotekach

7 sierpnia 2019


Według ujawnionych właśnie statystyk „Sto milionów dolarów”, czyli dwudziesty pierwszy tom przygód Jacka Reachera napisany przez Lee Childa, to najczęściej wypożyczana książka w bibliotekach na terenie Wielkiej Brytanii w okresie od 1 lipca 2017 do 30 czerwca 2018 roku.

Dane pochodzą z bibliotek publicznych w całej Wielkiej Brytanii i pokazują, że Jack Reacher nie ma sobie równych. Thriller „Sto milionów dolarów” Lee Childa wypożyczono we wspomnianym okresie łącznie 101 636 razy. Na drugim miejscu uplasował się John Grisham ze swoją powieścią „Demaskator”, a na trzecim ? Michael Connelly z nietłumaczonym jeszcze na język polski kolejnym kryminałem, w którym występuje Harry Bosch, zatytułowanym „The Wrong Side of Goodbye”. Co ciekawe, wszyscy trzej pisarze z podium pojawili się w pierwszej dziesiątce dwukrotnie. Rozpoczynająca nową serię Connelly’ego powieść „The Late show” zajęła pozycję piątą, wakacyjny kryminał „Wyspa Camino” Grishama ? pozycję szóstą, natomiast „Nocna runda” Childa zamyka dziesiątkę. Najpopularniejszym tytułem dziecięcym ? i to drugi rok z rzędu ? został „Dziennik cwaniaczka: Stara bieda” Jeffa Kinneya. Książka może poszczycić się czwartym miejscem na liście oraz wynikiem 70 589 wypożyczeń.

Wśród autorów cieszących się największym wzięciem pierwsze miejsce okupuje James Patterson. Tytuł lidera pisarz dzierży po raz dwunastu z rzędu i utrzymuje go od przełomu 2006 i 2007 roku. Osiągnięcie to zawdzięcza ogromnej ilości nowych powieści, które każdego roku publikuje pod własnym nazwiskiem. Ogólnie rzecz biorąc, siedmiu na dziesięciu najpopularniejszych pisarzy w zestawieniu to twórcy literatury dziecięcej.

Dane pokazują, że trendy różnią się w zależności od regionu. I tak w Londynie w pierwszej dwudziestce znalazły się książki Margaret Atwood, Zadie Smith i Naomi Alderman, natomiast w Szkocji czytelnicy częściej wybierali powieści z inspektorem Rebusem autorstwa Iana Rankina lub autobiografie znanych rodaków, jak trenerka tenisa Judy Murray czy trener piłkarski i piłkarz Sir Alex Ferguson.

Poniżej możecie zobaczyć pełne zestawienie:

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy